درباره جم

شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در تاریخ 1379/6/9 تحت شماره 32285 در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1379/6/25 شخصیت حقوقی شرکت از «سهامی خاص» به «سهامی عام» تغییر یافت. در حال حاضر شرکت پتروشیمی جم با سرمایه 9,600 میلیارد ریال حدود 75 درصد سهام شرکت پلی پروپیلن جم و 100درصد سهام شرکت جم صنعت‌کاران را تحت تملک دارد.

از تاریخ  1379/6/9 اجرای طرح‌های الفین دهم از طرح‌های برنامه پنج ساله سوم توسعه صنایع پتروشیمی بنابر مصوبه هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی به شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در مرحله قبل از بهره برداری واگذار شد. اجرای این طرح بمنظور دستیابی به بخشی از اهداف برنامه توسعه صنعتی کشور بوده که اهم آن به شرح ذیل میباشد:

 1.   افزایش درآمد مالی و ارتقاء سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی کشور.
 2. توسعه صادرات و فرآورده های نفتی و پتروشیمیایی و افزایش سهم نسبی حضور در بازارهای جهانی و منطقه ای.
 3. استفاده بهینه از منابع هیدروکربنی و در نتیجه ایجاد ارزش افزوده بیشتر.
 4. ارتقاء سطح دانش فنی در زمینه های مهندسی و ساخت تجهیزات.
 5. ایجاد اشتغال.
 6. افزایش توان اجرایی کشور.

بر اساس تجدید نظر نهایی بودجه مصوب، برآورد کل سرمایه گذاری اجرای طرح شامل 1585 میلیون دلار بودجه ارزی و 11185 میلیارد ریال بودجه ریالی بوده است.

جایگاه شرکت در صنعت

پتروشیمی جم به لحاظ  ظرفیت یک از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی کشور  است. این مجتمع دارای ویژگی‌های  منحصر به فردی است که آن را در اقتصاد ایران متمایز  می‌سازد:
 1. واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت تولید 1.320.000 تن اتیلن و 306 هزار تن پروپیلن در سال، یکی از  بزرگترین واحدهای الفین درکشور و جهان  است. در ساخت این واحد از تکنولوژی‌های روز  استفاده شده و در انتخاب ظرفیت‌ها هم، مقیاس جهانی  رعایت شده است.
 2. از خصوصیات منحصر به فرد واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم، نسبت به دیگر واحدها، ظرفیت بالای تولید و امکان بهره‌وری از کوره‌های دو منظوره است که  آن را قادر می‌سازد تا  از هر دو خوراک مایع و گاز  استفاده نماید.
 3. واحد HDPE شرکت  پتروشیمی جم با تولید سالانه 300.000 تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران  است.  این واحد علاوه بر قابلیت تولید 26 گرید اصلی، توانایی تولید گرید‌های مشکی، زرد، آبی و نرمال را نیز دارد. این ویژگی ها در داخل کشور منحصر به پتروشیمی جم و سطح جهان کم نظیر  است.
 4. واحد LLDPE پتروشیمی جم با تولید سالانه 300.000 تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران  است. ظرفیت اکسترودر این واحد 42 تن در ساعت بوده و توانایی تولید بیش از 54 گرید متفاوت محصول را داراست.
 5. واحد بوتادین با ظرفیت تولید  115.000 تن در سال از  نظر تولید، درجه خلوص و کیفیت محصول یک واحد نمونه در سطح کشور می‌باشد. و جزء واحدهای بسیار  با ارزش پتروشیمی جم می‌باشد.

جایگاه در بورس

پتروشیمی جم در آبان ماه سال 1390 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و سهام آن برای اولین بار در شهریور سال 1392 در بازار دوم فرابورس عرضه شد. این شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند 1392 بیش از 1.488 میلیارد ریال سود میان سهامداران خود توزیع کرده است و ارزش هر سهم آن در مردادماه 1392 به 19.915 ریال رسیده است. از نظر میانگین حجم و ارزش معامات بورس اوراق بهادار تهران در تابستان 1393 ، جم در جایگاه چهارمین شرکت پتروشیمیایی بورس قرار داشته است و این رتبه باتوجه به نوپا بودن حضور شرکت در بورس، نشانگر امید بازار به آینده و دید مثبت فعالان بازار به عملکرد شرکت است. لازم به ذکر است که درمجمع فوق العاده سهامداران شرکت در تیرماه 93 افزایش 100 درصدی سرمایه به تصویب رسیده و شرکت در دوره قانونی پذیره نویسی قرار دارد. ارزش شرکت در آخرین روز سال 1393 ، بر اساس ارزش روز سهام شرکت حدود 76,468 میلیارد ریال تخمین زده شده است

جایگاه جم در یکصد شرکت برتر ایرانی

شرکت پتروشیمی جم در رتبه بندی یکصد شرکت برتر ایرانی در سال 1393 در جایگاه بیست و هفتمین شرکت ایرانی ایستاده است. در گروه شرکت های پتروشیمی فقط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی نوری بالاتر از جم ایستاد ه اند. هلدینگ خلیج فارس مجموعه ای از 16 شرکت پتروشیمیایی را مدیریت می کند و به عنوان سومین شرکت برتر ایرانی شناخته شده است. پتروشیمی نوری نیز به سبب ترکیب تولیدات وسودآوری قابل توجه آن در رتبه شانزدهم این فهرست ایستاده است .

بعد از پتروشیمی جم ، دو شرکت پتروشیمی بندر امام و مارون به ترتیب در رتبه های 28 و 30 از نظر میزان فروش قرار گرفته اند. در فهرست یکصد شرکت برتر ایرانی نام 15 شرکت پتروشیمیایی دیده می شود . در عین حال گروه پتروشیمی بورس، 25 عضو دارد. در این گروه، شرکت پتروشیمی جم در جایگاه سوم از نظر میزان فروش و رشد فروش ، رتبه چهارم از نظر میزان ارزش افزوده در صنعت، میزان دارایی و میزان سود در صنعت، رتبه پنجم در رشد سود و رتبه ششم در میزان صادرات را در اختیار داشته است .

اشتغال زایی در منطقه

ایجاد سه هزار شغل مستقیم، جم را به بزرگترین کارآفرین منطقه بدل ساخته است. حدود یک هزار نفر از این تعداد را کارشناسان و متخصصان صنعت پتروشیمی تشکیل می دهد.

تامین خوراک سایر مجتمع های منطقه

بخشی از تولیدات شرکت جم، به عنوان خوراک سایر مجتمع ها (شرکت های پتروشیمی نوری، مروارید، آریاساسول، مهر، پلی پروپیلن جم، فرسا شیمی) مصرف می شود و یا از طریق پتروشیمی کاویان وارد خط اتیلن غرب می شود. این امر نقش راهبردی شرکت در منطقه را ارتقا داده است.

تعامل با زنجیره ارزش

تمام محصولات پلیمری شرکت پتروشیمی جم در داخل ایران از طریق بورس به فروش می رسد و از این رو تعامل با طیف وسیعی از مصرف کنندگان صنایع پایین دستی، همواره یکی از مهمترین رهبردهای شرکت در توسعه بازار بوده است. در سال های اخیر یافتن مکانیسم هایی که به مشتریان امکان می دهد تا تعامل پایدارتری با شرکت پتروشیمی جم برقرار سازند، یکی از مهمترین اولویت های این شرکت به شمار می رود.
برخی دیگر از اقدامات اجرایی شرکت در عرصه تعامل با مخاطبان داخلی عبارتند از :

 • اجاره انبار در محل تهران در راستای حمایت از مصرف کنندگان انواع محصولات پلیمری، تحویل انواع کالا در محل و کنترل بازار با ظرفیت 60 هزار تن در سال
 • عملیات خرده فروشی در راستای تأمین نیاز مصرف کنندگان داخلی با ظرفیت تولید پا یین، تحت حاکمیت نهادهای نظارتی ملی (شرکت ملی صنایع پتروشیمی، توسعه صنایع پا یین دستی و...)
 • تشیکل کارگروه تولیدکنندگان پلی اتیلنی داخل کشور با مدیریت این مجموعه با هدف برنامه ریزی و نظارت بر تولید گریدهای مختلف مطابق با تقاضای بازار داخلی

تعامل با زنجیره تامین کنندگان

کلان مقیاس بودن شرکت جم، سبب ساز تعامل با طیف وسیعی از پیمانکاران داخلی و خارجی است. رویکرد این شرکت در این حوزه، تنوع بخشیدن به زنجیره تامین کنندگان خود است. در این حوزه اولویت دادن به حمایت از تولیدات داخلی یکی از اهداف بلندمدت شرکت به شمار می رود. شرکت پتروشیمی جم شبکه ای از تامین کنندگان خدمات مختلف در حوزه های بانک و بیمه، حمل و نقل، ترخیص، تامین کالا، کارگزاران مالی و .. را چه در سطح ملی و چه در مقیاس بین المللی سازماندهی کرده و در حال توسعه و تنوع بخشی بدان با هدف ایجاد رقابت در عین خلق روابط بلندمدت با تامین کنندگان است. تنها در یکسال گذشته این شرکت توانسته است منابع خود برای تامین خدمات و کالاها را 87 درصد ارتقا بخشد .

رویکرد داخلی سازی و حمایت از صنعتگران داخلی

شرکت پتروشیمی جم با هدف کاهش وابستگی سیاسی و اقتصادی در آن دسته از محصولاتی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد، با تاسیس کمیته خودکفایی و سرمایه گذاری در این زمینه موفق شد تا در مدت پنج سال حدود 2400 قلم از قطعات مورد نیاز خود را با مشارکت بیش از 60 سازنده و تولید کننده معتبر ایرانی از داخل تامین کند. ساخت هشتاد نوع فیلتر صنعتی نظیر فیلتر های کوالیسر واحد الفین، ساخت قطعات پیچیده دستگاه توربو اکسپندر واحد الفین، ساخت تیغه های دو جنسی دو سختی دستگاه های اکسترودر واحدهای پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، ساخت قطعات و بازسازی پمپ های هرمتیک واحدهای مخازن و پلی اتیلن سنگین، ساخت قطعات و بازسازی دو دستگاه پمپ 403 واحد الفین و ساخت 200 نوع قطعه مختلف از دستگاه های بسته بندی انبارهای محصول واحدهای پلیمری، ساخت بلوز و دیافراگم انواع شیرهای کنترل واحد الفین و ... از جمله این اقدامات بوده است که قطع وابستگی به شرکت های بزرگ خارجی مانند CRYOSTAR فرانسه، JSW ژاپن، PALL فرانسه و SIEMENS آلمان حداقل نتیجه آن است.

منابع انسانی

شرکت پتروشیمی جم یکی از بزرگترین منابع و ذخایر نیروی انسانی متخصص در صنعت پتروشیمی را در اختیار دارد. بیش از 30 درصد از سه هزار نیروی شاغل مستقیم در این شرکت را متخصصان جوان و دانش آموختگانی از بهترین دانشگا ه های ایران تشکیل می دهند. طرح های توسعه جم تاکنون با تکیه بر این منابع و توان متخصصان داخلی پیش برده شده است.

جم در بازار جهانی

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می شود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. 80 درصد محصولات تولیدی این شرکت به بیش از 20 مقصد تجاری دنیا صادر می شود. چین یکی از بزرگترین بازارهای هدف جم در شرایط فعلی و مقصد 75 درصد محصولات این شرکت است. در حال حاضر به جز چین کشورهای ترکیه، پاکستان،کشورهای CIS وخاور دور، بنادر اروپایی و آمریکای جنوبی نیز دروازه ورود محصولات شرکت به بازارهای بین المللی می باشند. آفریقا بازار بالقو های دیگر است که انتظار میرود در کوتاه مدت سهم قابل توجهی از بازارهای صادراتی جم را به خود اختصاص دهد. جم تلاش میکند تا با کاسته شدن از فشارهای ناشی از تحریم ها، جای خود را در بازارهای اروپایی بیش از گذشته باز کند و از این رو یکی از اعضای فعال اتحادیه اروپایی صادرکنندگان پلیمر به شمار میرود. صادرت مستقیم محصولات شرکت پتروشیمی جم به اروپا، به روش سی بالک از مهمترین دستاوردهای شرکت جم در ورود به بازارهای مهم اروپایی بوده است.

موقعیت و ویژگی ها

پتروشیمی جم به لحاظ ظرفیت یک از بزرگترین تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی ایران است و دارای چهار واحد تولیدی الفین، پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، بوتادین و 'یک بوتن' است که به لحاظ تنوع محصولات، میزان تولید ، تعداد کارکنان و رتبه فروش داخلی و خارجی جایگاهی ویژه در ایران و جهان دارد. سرمایه ثبتی شرکت 120 میلیون ریال بوده است که با دوبار افزایش هم اکنون به 9600 میلیارد ریال رسیده است. این شرکت در سال 1390 در بورس تهران پذیرفته شد و در پایان سال ۹۳ در میان ۱۰۰ شرکت برتر ایران در رتبه بیست و هفتم ایستاده است. جم همچنین مالکیت 49 درصد سهام شرکت پلی پروپیلن جم ، 100 درصد سهام شرکت جم صنعت کاران ، ۱۰۰ درصد سهام شرکت تاپکو و 25 درصد سهام پارک صنعتی گوهر افق را در اختیار دارد.
برخی دیگر از ویژگی های شرکت پتروشیمی جم عبارت است از :

 1. واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت تولید 1.320.000 تن اتیلن و 306 هزار تن پروپیلن در سال، یکی از بزرگترین واحدهای الفین در ایران و جهان است. در ساخت این واحد از تکنولوژی های روز استفاده شده و در انتخاب ظرفیتها هم، مقیاس جهانی رعایت شده است.
  یکی از خصوصیات منحصر به فرد این واحد، ظرفیت بالای تولید و امکان بهره وری از کوره های دو منظوره است که آن را قادر می سازد تا از هر دو خوراک مایع و گاز استفاده نماید.
 2. واحد HDPE شرکت پتروشیمی جم با تولید سالانه 300.000 تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است. این واحد علاوه بر قابلیت تولید 26 گرید اصلی، توانایی تولید گریدهای مشکی، زرد، آبی و نرمال را نیز دارد. این ویژگی ها در داخل کشور منحصر به پتروشیمی جم است.
 3. جم بزرگترین واحد پتروشیمیایی منطقه از نظر تعداد کارکنان و میزان صادرات است.