خودکفایی از نگاه رهبر

رهبری انقلاب حمایت از تولید ملی مخصوص یک سال نیست بلکه این موضوع باید به صورت جدی و محوری دنبال شود. باید این فرهنگ در میان مردم فراگیر شود که انتخاب یک کالا با نشان داخلی و یا با نشان خارجی می تواند یک کارگر ایرانی را برخوردار و یا محروم کند. درخواست من از همه ملت این است که به سمت مصرف تولیدات داخلی بروند.دستگاه های دولتی نیز برای تامین نیازهای خود، به هیچ وجه نباید از تولیدات خارجی استفاده کنند. البته تولیدکنندگان داخلی اعم از مدیران و بنگاه ها، کارگران و سرمایه گذاران نیز باید تولیدات خود را به صورت درست و کامل و با کیفیت خوب ارائه دهند. حماسه به معنای حرکتی جهادگونه و پرشور است و این موضوع، باید مد نظر مردم و مسئولان قرار گیرد و بر همین اساس، شناخت ضعف ها و خلاءها و برنامه ریزی صحیح برای تحقق حماسه ضروری است. گر جهش بزرگ اقتصادی مورد توجه جدی بخش های اجرایی و قانونگذاری کشور قرار گیرد، همه فشارهای اقتصادی خنثی خواهد شد.

آشنایی با کمیته

پرچم ایران یکی از شعار های اصولی انقلاب شکوهمند اسلامی، استقلال می باشد که خود دارای ابعاد گوناگونی بوده که یکی از ابعاد آن استقلال اقتصادی است که قطع وابستگی به دنیای استکباری را به همراه خواهد داشت و البته تعاملات اقتصادی با کشور های جهان با وابستگی اقتصادی تفاوت دارد. در شرایط کنونی که تعدادی از کشو های صنعتی به رهبری شیطان بزرگ کمر به تحریم مملکت اسلامی در ابعاد گوناگون بسته اند، قطع وابستگی نمود بیشتری پیدا کرده است و وظیفه آحاد افراد جامعه آن است که به وظیفه ملی، اسلامی خود عمل نموده و بمنظور پاسداری از آرمانها و دستاوردهای انقلاب اسلامی گوشه ای از وابستگی ها را به هر صورتی که در توان دارند قطع نمایند. در صنایع پتروشیمی ایران قطعات صنعتی گوناگونی که توسط کارخانجات صنعتی خارجی ساخته شده و به وسیله پیمانکاران عمدتا خارجی تامین شده اند در واحد های تولید کننده مواد مختلف پتروشیمیایی مانند اتیلن، انواع پلیمرها، آروماتیک ها، اسید ها، آمونیاک، اوره، اتیلن گلایکولها، و ... نقش اساسی را عهده دار می باشند. عدم تامین به موقع قطعات یدکی می تواند تولید مواد فوق را با مشکل مواجه نموده و دنیای استکباری را به اهداف خود نزدیکتر نماید. بمنظور خنثی نمودن حربه تحریم دشمنان خارجی، کمیته های خودکفایی مسئول داخلی سازی و بومی سازی قطعات یدکی میباشند که در شرکت پتروشیمی جم کمیته خودکفایی در مدت پنج سال موفق شده است حدود دو هزار و چهارصد قلم به تعداد سی ودو هزار و ششصد عدد انواع قطعات مورد نیاز مجتمع را که حدودا مبلغ بیست میلیارد ریال صرفه جویی بهمراه داشته است را با همکاری کارگاه مرکزی تعمیرات مجتمع و بیش از شصت سازنده و تولید کننده معتبر ایرانی، داخلی سازی نماید. ساخت هشتاد نوع فیلتر های صنعتی نظیر فیلتر های کوالیسر واحد الفین، ساخت قطعات پیچیده دستگاه توربو اکسپندر واحد الفین، ساخت تیغه های دو جنسی دو سختی دستگاه های اکسترودر واحد های پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، ساخت قطعات و بازسازی پمپ های هرمتیک واحد های مخازن و پلی اتیلن سنگین، ساخت قطعات و بازسازی دو دستگاه پمپ 403 واحد الفین، ساخت 200 نوع قطعات مختلف دستگاه های بسته بندی انبار های محصول واحدهای پلیمری، ساخت بلوز و دیافراگم انواع شیر های کنترل واحد الفین، ساخت قطعات مختلف سیلهای مکانیکی واحد های مختلف، ساخت کارت های الکترونیک دتکتورهای سیستم F&G واحد پلی اتیلن سبک خطی و بطور کلی ساخت قطعات مختلف لاستیکی، پلاستیکی و فلزی مورد نیاز مجتمع از جمله این اقدامات بوده است که قطع وابستگی به شرکت های بزرگ خارجی مانند CRYOSTAR فرانسه، JSW ژاپن،PALL فرانسه و SIEMENS آلمان حداقل نتیجه آن می باشد. انشاا... با روند کنونی در مدت سه سال موفق خواهیم شد کلیه قطعات مکانیکی مورد نیاز واحد های مختلف پتروشیمی جم را داخلی و بومی سازی نماییم.

اقدامات خودکفایی

به طور کلی اقداماتی را که در زمینه استفاده از تجارب و توانایی های شرکت های داخلی در طول پروژه پتروشیمی جم صورت پذیرفته است می توان به سه بخش تقسیم نمود:

 • اقدامات خودکفایی در زمان پروژه.
 • اقدامات خودکفایی در زمان پیش راه اندازی و راه اندازی.
 • اقدامات خودکفایی در زمان بهره برداری.

الف) اقدامات خودکفایی در زمان پروژه

با توجه به دستور العمل های صادره در زمینه استفاده حداکثر از توان سازندگان داخلی و نیز اهمیت هزینه تمام شده سعی و کوشش فراوان بعمل آمده تا حداکثر استفاده از ظرفیت های سازندگان داخلی کشور به انجام برسد که در این راستا طراحی و ساخت موارد ذیل به شرکت ها و سازندگان داخلی واگذار گردید که مزایا و فواید ذیل را به همراه دارد:

 1. اثبات توانایی بالای سازندگان داخل در طراحی و اجرا.
 2. کوتاه شده تقریبی زمان دریافت کالا
 3. کاهش قیمت تمام شده
 4. حضور به موقع نماینده سازنده داخلی بمنظور راه اندازی و رفع اشکالات احتمالی
 5. اجرای تعهدات بصورت کامل و پشتیبیانی فنی از سوی سازنده
 6. کارآفرینی و فعال نمودن حدود 50 سازنده داخلی در اقصی نقاط مختلف کشور

پروژه های فاز یک:

 1. ساخت حدود 18000 تن تجهیزات آفسایت و مخازن: با پشتیبانی شرکت اسپک و همکاری شرکت های فراسان، تاکستان، ایران تابلو، جهاد دانشگاهی علم صنعت، تولید ملزومات برق، مازی نور، خاور روی، فارس دیزل، قطب صنعت، مهندسی ماتریس،هوا ساز، نور محور فارس، پنج تاش.
 2. ساخت حدود 21572 تن تجهیزات واحد الفین: با همکاری شرکت های صنایع دیرگداز آمل، آمل کربوراندوم، راکتور ساز، سدید جهان صنعت، ایران ترانسفور، تاشا، مصنوعات فلزی سنگین، دیسال، ساران، کابل کرمان.
 3. ساخت حدود 2413 تن تجهیزات واحد HD: با همکاری شرکت های هواساز، جابون، کارون سازه، تاشا، مصنوعات فلزی سنگین، دیسال.
 4. ساخت حدود 3767 تن تجهیزات واحد PE: با همکاری شرکت های ماشین سازی اصفهان، تاکستان، خرد کاو، ایران ترانسفو، نصب سمن اراک، دیسال، ایران تابلو، برنا الکترونیک، صنایع نارگان، پنج تاش، فارس دیزل، مازی نور، ماشین سازی شمال پیروز.
 5. ساخت حدود 2150 تن تجهیزات واحد PP: با هماری شرکت های ماشین سازی اصفهان، تاکستان، تاشا، کابل کرمان، سیمکو، دیسال، ساران، پنج تاش، مازی نور، ماشین سازی شمال پیروز.
 6. ساخت حدود 5620 تن تجهیزات MEG: با همکاری شرکت های مفید سپاهان، پولاد سازان فرایند، ماشین سازی اراک، کرمان کابل، جابون، ماموت.

پروژه های فاز دو :

 1. ساخت حدود 4676 تن تجهیزات واحد BD و مخازن کرویبا همکاری شرکت های فردوس ماشین، پولاد سازان فرایند، ماشین سازی اصفهان، ایران ترانسفو، ایران تابلو، هاتل، کابل ابهر، الکترو دیاکو، ایده سازان، تارابگین، آرش رنگ، کاوه مبدل.
 2. ساخت حدود 7000 تن تجهیزات واحد B1با همکاری بیش از 50 سازنده داخلی مانند شرکت های دیسال، فاتح صنعت کیمیا، ایران ترانسفو، ایران تابلو، ماشین سازی اصفهان، فراساز، ایمن تیار، نگهبان. لازم به ذکر است که در این پروژه محدودیت ارجاع کار به سازندگان داخلی وجود نداشت.

ب) اقدامات خودکفایی در زمان پیش راه اندازی و راه اندازی عبارتند از:

1. مدیریت شرکت با آینده نگری مناسب، احداث کارگاه مرکزی را برای پشتیبانی در زمان پیش راه اندازی در اولویت ساخت قرارداد که با بهره برداری در موعد مقرر و با وجود امکانات مناسب بازوی توانمندی در راه پیش راه اندازی و راه اندازی گردید. این کارگاه با امکانات ذیل:

 • ماشین تراش سنگین یک دستگاه
 •  ماشین تراش TN 50 چهار دستگاه
 • ماشین تراش TN 71 یک دستگاه
 • ماشین سنگ زنی تخت یک دستگاه
 • ماشین فرز اونیورسال یک دستگاه
 • ماشین فرز قالب سازی یک دستگاه
 • ماشین صفحه تراش یک دستگاه
 • ماشین اره لنگ یک دستگاه
 • ماشین اره نواری یک دستگاه
 • ماشین دریل رادیال یک دستگاه
 • ماشین دریل رومیزی دو دستگاه
 • ماشین ابزار تیز کنی یک دستگاه
 • ماشین تراش نیمه سنگین یک دستگاه
 • ماشین بورینگ یک دستگاه
 • و دیگر امکانات بالقوه، اقدام به ساخت قطعاتی مانند :انواع فلنج ، انواع چرخدنده ساده BALL ، انواع شفت ، رینگ ، BUSH ، قطعات تفلونی واحد بسته بندی ، اتصالات ، کوپلینگ ، مهیا نموده محل جوش لوله های 60 اینچ سنگ زنی تیغه های اکسترودر واحد HD و... نموده است.

2. پیش راه اندازی و راه اندازی واحد های مختلف مجتمع به دست توانمند نیرو های داخلی از دستاورد های بسیار ارزنده این پروژه در راستای خودکفایی کشور به شمار می رود که به دنبال کارشکنی بسیاری از شرکت های خارجی برای راه اندازی تجهیزات بیش از پیش نمود داشت و اگر جهت راه اندازی، نمایندگان سازندگان خارجی در مجتمع حضور بهم رسانیدند، صرفا بمنظور تضمین گارانتی تجهیزات بوده است.

ج) اقدامات خودکفایی در زمان بهره برداری از مجتمع

به منظور تامین قطعات یدکی تجهیزات و دستگاه های واحد های مختلف مجتمع، مدیریت وقت شرکت در سال 1385 تاسیس کمیته خودکفایی مجتمع متشکل از رئیس مجتمع، رئیس کمیسیون مناقصات، رئیس تعمیرات، مدیر تدارکات و امور کالا، رئیس کمیته خودکفایی را تصویب و ساخت داخل قطعات یدکی مورد نیاز دستگاه های مختلف واحد های فرایندی مجتمع در سرلوحه کاری کمیته قرار گرفت. در سال 1390 با صلاحدید مدیریت وقت شرکت افراد کمیته به تعداد پانزده نفر افزایش پیدا نمود و آئین نامه کمیته خودکفایی مورد تصویب قرا گرفت. کمیته خودکفایی با همکاری کلیه مسئولین واحد های مختلف مجتمع تاکنون موفق شده است نزدیک به 2120 قلم قطعه مشتمل بر 31615 عدد را با همکاری بیش از 90 سازنده داخلی بومی سازی نماید که خلاصه مهمترین فعالیت های آن به شرح ذیل می باشد:

 1. ساخت پروانه و کلیه قطعات دستگاه توربو اکسپندر (23000 دور)
 2. ساخت تیغه های دستگاه اکسترودر از نوع دوجنسی/ دو سختی واحدهای پلیمری
 3. ساخت قطعات پمپ (SUNDYNE 12000 دور)
 4. ساخت GAS TIP کوره های الفین
 5. ساخت SPRING JOINT کوره های الفین
 6. ساخت انواع گسکت مبدلهای حرارتی صفحه ای از جنس VITON، NBR، EPDM
 7. ساخت انواع کارتریج فیلتر های صنعتی
 8. ساخت انواع SUCTION VALVE و DISCHARGE VALVE
 9. ساخت انواع قطعات ماشین های بسته بندی واحدهای پلیمری
 10. ساخت بالاست های الکترونیکی 2*36 و 2*18 وات چراغهای ضد انفجار
 11. ساخت انواع BELLOWS مربوط به کنترل ولو
 12. ساخت DIE آزمایشگاهی
 13. ساخت انواع STRAINER
 14. بازسازی و تعمیر پمپ های هرمتیک
 15. بازسازی و تعمیر DIE دستگاه های اکسترودر
 16. ساخت نواع قطعات لاستیکی مانند BLADDER، دیافراگم و...
 17. ساخت انواع قطعات فلزی مربوط به پمپ ها، VALVE و...
 18. ساخت یک دستگاه MAGNET DRIVE
 19. ساخت CHECK VALVE
 20. ساخت TUBE BUNDLE مبدلهای حرارتی
 21. ساخت انواع EXPANSION JOINT
 22. انواع پوشش دهی قطعات مختلف پمپ ها، کمپرسورها و...
 23. ساخت چراغهای اعلان خطر AIRCRAFT WARNING LIGHT
 24. ساخت کیبورد دستگاه های آنالایزر آزمایشگاه مرکزی
 25. ریخته گری و ساخت انواع قطعات مختلف مربوط پمپ ها، کمپرسورها، توربین ها مانند IMPELER
 26. ساخت SEAL INSERT 2،PART BALANCE کمپرسور C301 واحد الفین
 27. ساخت HEAD (PLAINED) AND PLAIN IDLER PIN مربوط به پمپ P،1003 واحد PE
 28. ساخت SCREW مربوط به تجهیز 50،W،5002A/B واحد HD
 29. ساخت SHAFT,COUPLING,WORM DRIVER,SPUR GEAR,GOVERNOR مربوط به تجهیز pPT،904C
 30. ساخت CROSS HEAD SHOW مربوط به تجهیز کمپرسور C،951 A/B واحد الفین
 31. ساختTHROTTLE & BY PASS O،RING
 32. ساخت UNLOADER VALVE مربوط به تجهیز کمپرسور 952 واحد الفین
 33. ساخت BEARING EXPANDER مربوط به تجهیز EX،401 A/B واحد الفین

گزارش عملکرد

کد عنوان سال جزئیات
 گزارش عملکرد خود کفایی در 3 ماهه اول سال 1396  1396  دانلود 
2 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در سال 1394 1394 دانلود
3  گزارش عملکرد کمیته خودکفایی، 3 ماهه سوم سال 1394 1394  دانلود 
4 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی، 6ماه اول سال 1394 1394 دانلود
5 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در سال 93 1393 دانلود
6 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی. شهریورماه سال 1393 1393 دانلود
7 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی. مردادماه سال 1393 1393 دانلود
8 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی. 4 ماهه اول سال 1393 1393 دانلود
9 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی سال92 1392 دانلود
10 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی اسفند ماه سال92 1392 دانلود
11 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی آبان بهمن سال92 1392 دانلود
12 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی آذر و دی ماه سال92 1392 دانلود
13 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی آبان ماه سال 92 1392 دانلود
14 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی ماه های شهریور و مهر سال92 1392 دانلود
15 گزارش عملکرد واحد خودکفایی در تعمیرات اساسی مجتمع 1392 دانلود
16 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی ماه های تیر و مرداد سال92 1392 دانلود
17 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی سه ماهه اول سال 92 1392 دانلود
18 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی سال91 1391 دانلود
19 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی اسفند ماه سال91 1391 دانلود
20 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی بهمن ماه سال91 1391 دانلود
21 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در دی ماه سال91 1391 دانلود
22 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی آذر ماه سال91 1391 دانلود
23 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی آبان ماه سال 91 1391 دانلود
24 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی مهر ماه سال 91 1391 دانلود
25 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در شش ماهه اول سال 91 1391 دانلود
26 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در سال90 1391 دانلود
27 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در سال 89 1390 دانلود
28 گزارش عملکرد کمیته خودکفایی در سالهای 86 تا 88 1389 دانلود

ارزیابی سازندگان

کمیته خودکفایی پتروشیمی جم در نظر دارد به منظور ارزیابی کیفی و تشخیص صلاحیت، کلیه سازندگان واجد شرایط را که دارای کارگاه مجهز، تجربه، دانش لازم، توان مدیریتی و مالی مناسب باشند شناسایی و درجه بندی نماید. به همین منظور درخواست میگردد جهت تکمیل پرسشنامه ارزیابی فایل ذیل را دانلود نموده  و پس از تکمیل، پرسشنامه الکترونیکی را به آدرس پست الکترونیکی localization@jpcomplex.com ارسال نمایید. اعلام آمادگی مذکور صرفاً به منظور ارزیابی کیفی متقاضیان بوده و هیچگونه حقی جهت آنها برای شرکت در مناقصه ایجاد نخواهد نمود. سازندگان تایید صلاحیت شده به مدت دوسال در لیست کوتاه این شرکت قرار گرفته تا در مناقصات محدود از آنها دعوت به عمل آید.

 دانلود فایل

ارتباط با واحد خودکفایی