اخبار

دعوت از خارجی ها برای سرمایه گذاری در واحدهای الفین

دعوت از خارجی ها برای سرمایه گذاری در واحدهای الفین
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران از کلیه سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد تا برای حضور در صنایع پایین دستی و میان دستی پتروشیمی و به ویژه واحدهای الفینی به ایران بیایند.
بیژن زنگنه٬ عصر امروز 25 فروردین ماه در آیین افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان این مطلب گفت: آینده صنعت پتروشیمی در گرو توسعه صنایع با ارزش افزوده بالا همچون زنجیره الفین ها است هم اکنون وزارت نفت حمایت ویژه ای از طرح های تبدیل متانول به پروپیلن انجام داده است؛ ضمن آن که علاقه داریم ٦ تا ٧ قطب پتروشیمی برای تبدیل گاز به پروپیلن در سراسر کشور با همکاری بخش خصوصی ایجاد کنیم.
بیژن زنگنه اظهار کرد: این نمایشگاه امسال در شرایط ویژه ای برگزار می شود، در شرایطی که تحریم ها برداشته شده است و ما در آستانه اجرای سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی قرار داریم.
وی گفت: شاید مهمترین بخش در سیاستهای اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع پایین دستی است.
وزیر نفت گفت: توسعه صنعت پتروشیمی که جهش خود را از دولت اصلاحات آغاز کرده بود تولید این صنعت را که در سال  76 یک میلیارد دلار بود به 20 میلیارد دلار برساند.
زنگنه ادامه داد: با اجرای طرح های نیمه تمام در صنعت پتروشیمی دو برابر شده و به 40 میلیارد دلار در سال برسد.
وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به این حجم از تولید صنعت پتروشیمی درسال ۱۴۰۴ به 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
زنگنه مهمترین بخش در صنعت پتروشیمی را تامین خوراک بلندمدت به صورت کافی و رقابتی دانست و گفت: از نظر تامین خوراک گازی ایران وضع مطلوبی دارد؛ هم اکنون ظرفیت مناسبی در زمینه تولید اتان، ال پی جی در کشور به وجود آمده به طور مثال فقط در پارس جنوبی هم اکنون سالانه ١٤ میلیون تن ظرفیت گاز مایع وجود دارد.
وزیر نفت با دعوت از شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، گفت: ایران از نظر تامین خوراک برای واحدهای پتروشیمی وضع مطلوبی دارد.
وی گفت: از آنجا که پتروشیمی صنعتی سرمایه بر و زمان بر است تامین منابع مالی موردنیاز در این صنعت باید از مسیر صندوق توسعه ملی و منابع خارجی جذب شود.
زنگنه با اشاره به اینکه هم اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی گامهای خوبی در زمینه تولید دانش فنی ام تی پی و فناوریهای موردنیاز برای صنایع میانی و پایین دستی انجام داده است؛ گفت: ایران قصد دارد برای توسعه قطبهای عسلویه و ماهشهر برنامه های جدیدی ارائه دهد.
وی با اشاره به راه اندازی واحدهای جدید همچون فاز ٢ پتروشیمی پردیس، پتروشیمی مرودشت، پتروشیمی کاوه، پتروشیمی مهاباد، کردستان، مروارید، فاز ٢ کاویان، انتخاب، تخت جمشید و دالاهوو  تا پایان سال ٩٥ گفت: با راه اندازی این واحدها ظرفیت تولید پتروشیمی ایران ٢٥ درصد افزایش می یابد.
وزیرنفت با تاکید بر این که هم اکنون در صنعت پتروشیمی نیاز به ایجاد یک سازمان رگولاتوری برای صنعت پتروشیمی در دولت است، گفت: این سازمان رگولاتوری (نظارتی) برای تضمین رقابت و جلوگیری از رقابتهای منفی میان شرکتهای پتروشیمی می تواند کمک زیادی به این صنعت کند.
۲۶ فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۴۳
خبرگزاری نیپنا |
تعداد بازدید : ۲,۵۰۹
کد خبر : ۱,۰۰۰
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید