اخبار

صادرات محصولات پتروشیمی ضامن امنیت سرمایه گذاری

صادرات محصولات پتروشیمی ضامن امنیت سرمایه گذاری
رییس جمهور گفت:صادرات محصولات پتروشیمی به خارج ازکشور منجر به تضمین امنیت سرمایه گذاری خواهد شد.
رییس جمهور گفت:صادرات محصولات پتروشیمی به خارج ازکشور منجر به تضمین امنیت سرمایه گذاری خواهد شد.
به گزارش خبرنگار نیپنا حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان امروز درآیین افتتاح رسمی مجتمع پتروشیمی مهاباد اظهار کرد:توسعه صنعت پتروشیمی ایران می تواند منجر به خلق ارزش شده وبهره وری خوبی به همراه داشته باشد.
وی با بیان اینکه ارزش افزوده درتبدیل محصولات نهایی محقق می شودگفت:صادرات محصولات پتروشیمی به کشورهای مختلف از جمله همسایگان باید مورد توجه بیشتری قرارگیرد.
 رییس جمهور افزود: اجرای خط لوله اتیلن غرب منجر به ایجاد ارتباط قوی با همسایگان، تبدیل مواد خام به محصول نهایی و ایجاد تعادل منطقه ای می شود.
وی تصریح کرد:پتروشیمی مهاباد، با توجه به قرارداشتن درنزدیکی مرزهای  همسایگان منطقه ای ترکیه، عراق و آذربایجان غربی می تواند به قطبی برای صادرات محصولات پایین دستی با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی تبدیل شود.
وی افزود: استخراج گاز از جنوبی ترین نقطه ایران یعنی عسلویه و رساندن آن تا مهاباد، غربی ترین نقطه کشور، با حدود یکهزار و ٦٩٠ کیلومتر خط لوله از جمله فعالیتهای ارزشمند دولت برای توجه، توسعه صنعتی کشور و مناطق کردنشین بوده است.
رئیس جمهوری اظهار کرد: قدم بعدی دولت پس از بهره برداری از خط اتیلن  غرب، حمایت همه جانبه از صنایع پایین دستی پتروشیمی که امروز در منطقه باختر و مهاباد فعال شده و به تولید نهایی ٣٣٠ هزار تن در سال می رسد است. این رقم بزرگی در جهت توسعه صنعتی کشور و منطقه که به توهم ها و حرفهای بی اساس پایان داده و این امر را به اثبات می رساند که همه جای ایران برای ما عزیز است و در جهت رشد تمام مناطق تلاش می کنیم.
به گفته روحانی، منطقه مهاباد از رشد کشاورزی مطلوبی برخوردار بوده اما نیازمند حمایت صنعتی است که با اجرای طرح پلی اتیلن غرب و افتتاح پتروشیمی ها به بخشی از این اهداف دست پیدا می کنیم.
وی گفت:توسعه غرب کشور از اهمیت بالایی برخورداراست ومابه کردها افتخار می کنیم چون آنها با وحدت درآبادان کشورمان سهیم بوده اند وباید براین نکته تاکید کرد که زبان ها ومذاهب مختلف نمی تواند مانعی برای توسعه باشد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: با افتتاح خط پلی اتیلن غرب از سوی دولت، در مراحل بعدی باید کار را به بخش خصوصی سپرد تا پیشرفت چشمگیری را در این صنعت شاهد باشیم.
وی یادآور شد: برای طراحی پروژه های عمرانی و صنعتی در کشور باید دید مصرف کننده نهایی به چه صورت از محصولات استفاده می کند، اگر نفت خام و گاز را مصرف کننده به محصول نهایی تبدیل می کند و مورد استفاده قرار می دهد، باید این توانایی در کشور تقویت شده و در نهایت با جلوگیری از خام فروشی به سمت صادرات محصولات نهایی حرکت کنیم.
وی تصریح کرد: تبدیل مواد به فرآورده نهایی به عنوان یک برنامه اقتصادی برای توانمند و قوی کردن اقتصاد باید مورد توجه قرار گیرد و اولویت کشور باشد.
وی، داشتن اقتصاد قوی را مستلزم ارتباط قوی با تمام دنیا دانست و اعلام کرد: اگر ایران کشوری شود که در مسیر ترانزیت قرار گیرد و در نهایت به صادرکننده محصولات به کشورها تبدیل شود، قطعا این رابطه، اقتصاد و کشوری قوی را برای ما رقم خواهد زد و دیگر کشورها علیه ما توطئه نمی کنند یا کمتر توطئه می کنند و قطعا برای امنیت ما تلاش خواهند کرد؛ البته در برقراری ارتباط با کشورهای خارجی، ابتدا ارتباط با همسایگان منطقه ای از اولویت بیشتری برخوردار است.
۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۱۵
نیپنا |
تعداد بازدید : ۲,۶۰۳
کد خبر : ۱,۰۳۸
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید