اخبار

برگزاری جلسه هم اندیشی توسعه سرمایه گذاری در مکران

برگزاری جلسه هم اندیشی توسعه سرمایه گذاری در مکران
جلسه هم اندیشی توسعه سرمایه گذاری مکران با حضور آقای محمد رضا موثقی نیا مدیر عامل شرکت توسعه نگین مکران و مهندس میر افضلی و جمعی از مدیران و روسا در دفتر مرکزی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم: روز گذشته در این جلسه هم اندیشی آقای محمد رضا موثقی نیا مدیر عامل شرکت توسعه نگین مکران به معرفی منطقه چابهار به عنوان قطب آتی توسعه صنعت پتروشیمی پرداخت و در ادامه پیشنهاداتی از سوی مهندس میر افضلی مدیر عامل پتروشیمی جم به منظور گره گشایی از برنامه های توسعه ای، فعال شدن صنعت پتروشیمی و ارائه بسته جذابیتهای سرمایه گذاری در چابهار ارائه شد.
مهندس میر افضلی در این جلسه هم اندیشی اظهار داشت: سالانه حدود 5 میلیون تن LPG (مخلوطی از بوتان و پروپان) توسط کشتی های حمل  LPG  به کشور چین صادر می شود این محصولات توسط این کشور با قیمت متوسط 350 دلار خریداری شده و با پرداخت کرایه حمل 200 دلار چین حمل می شوند و انها پروپان و بوتان  را به محصولات ارزشمند اتیلن، پلی اتیلن، پروپیلن و پلی پروپیلن و ...تبدیل می نمایند. با  برنامه های توسعه  ای در پارس جنوبی و شمالی ظرفیت تولید LPG ایران از 8 میلیون تن فراتر خواهد رفت که با این میزان محصول می توان چندین کارخانه بزرگ تولید محصولات اتیلن و پروپیلین و زیر شاخه های انها در منطقه چابهار راه اندازی نمود به این ترتیب ارزش افزوده LPG  در نهایت جند برابر ماده خام صادراتی خواهد بود.
از پیشنهاداتی که در این جلسه هم اندیشی توسط آقای میر افضلی ارائه شد  بررسی دقیق فنی و اقتصادی خط انتقال اتان با قابلیت انتقال LPG از منطقه عسلویه به چابهار متصل می باشد. چنانچه این خط راه اندازی شود هزینه حمل محصول خام LPG به کشور چین و سایر مقاصد صادراتی  از چابهار نسبت به عسلویه حدود 40 دلار کاهش خواهد یافت بنابراین به خودی خود این خط از توجیه اولیه برخوردار می باشد.(االبته هزینه انتقال گازهای خام یاد شده با لوله به چابهار حدود 20 دلار به ازای هر تن می باشد)
همچنین مدیر عامل پتروشیمی جم افزود: با احداث این خط می توان حداقل 5 میلیون تن اتان – بوتان و پروپان که اکنون بصورت خام صادر می شوند را به منطقه چابهار منتقل و چند پتروشیمی بزرگ در آنجا احداث نمود که شرکت های سرمایه گذار در صورت مهیا شدن شرایطی که متعاقبا اعلام می نمایم می توانند از هم اکنون برای سرمایه گذاری در آن منطقه مطالعه نمایند حتی چنانچه برخی واحدهای پتروشیمی چند ماه زودتر از خط لوله یاد شده به بهره برداری برسند امکان تامین خوراک آنها از طریق کشتی های( حمل LPG)   با ظرفیت حمل 30 هزار تن وجود دارد.
میر افضلی ادامه داد: محصولات تولیدی پتروشیمی های چابهار با کرایه حمل 40 تا 50 دلار به ازای هر تن ارزانتر نسبت به  منطقه عسلویه قابلیت صادرات به بازار جهانی را دارند و این مزیت مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد.
اما مهمترین مزیتی که می تواند سرمایه گذاران خارجی را ترغیب به سرمایه گذاری در چابهار نماید عبارتند از:
1- معافیت 20 ساله مالیاتی
2- تخفیف تا 30 در صد در نرخ خوراک مایع تحویلی به این شرکتها بر اساس تبصره بند 1 ماده قانون اصلاح بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1393/12/04 
ایشان افزود: چنانچه وزارت نفت حاضر به انعقاد این قرارداد 20 ساله با این شرکتهای سرمایه گذار در منطقه چابهار و اعطای تخفیف خوراک تا30 درصدی برای قروش اتان – بوتان – پروپان حداقل برای 5 سال اول بهره برداری بصورت پلکانی باشد حجم عظیم سرمایه گذاری به منطقه مکران و چابهار گسیل خواهد شد و ده ها هزار اشتغال مستقیم بوجود خواهد آمد.
مهندس میر افضلی در جلسه هم اندیشی خاطر نشان کرد: درآمد ملی کشور از بابت فروش 5 میلیون تن LPG حدود 1/5 میلیارد دلار است. در حالی که اگر با شرایط یاد شده سرمایه گذاری خارجی جذب شود و واحدهای PDH و الفین راه اندازی گردد ارزش زنجیره محصولات تولیدی ناشی از بوتان و پروپان به حدود 5 میلیارد دلار خواهد رسید. لذا در نگاه بلند مدت و واقع بینانه و (البته نه در نگاه تنگ نظرانه و غیر ملی) این تخفیف خوراک کاملا به نفع منافع و اقتصاد ملی است و مبلغ این تخفیف خوراک در سال حدود 400 میلیون دلار خواهد بود که منجر به بیش از 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری و بیش از 3 میلیارد دلار درآمد ملی بیشتر خواهد شد.
 مدیر عامل پتروشیمی جم در پایان متذکر شد: علاقمندان به توسعه صنعت پتروشیمی مکران می بایست زیر ساختهای اساسی و راه گشا برای سرمایه گذاری در این منطقه را فراهم نمایند؛ که اگر جز این باشد هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری کلان در آن منطقه نخواهد شد.
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۷:۰۷
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۵,۹۸۸
کد خبر : ۱,۰۹۶
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید