اخبار

تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD توسط متخصصان شرکت پتروشیمی جم

تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD  توسط متخصصان شرکت  پتروشیمی جم
تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD مجتمع پتروشیمی جم توسط متخصصان این شرکت با تلاش و کار مضاعف و تلاش شبانه روزی انجام شد.
مسئول مبدل شاپ و ولو شاپ شرکت پتروشیمی جم در خصوص تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD  مجتمع پتروشیمی جم توسط متخصصان این شرکت اظهار داشت: این اقدام مهم و ارزشمند در نه مرحله در مجتمع پتروشیمی جم با عملیات سنگ زنی Tube Sheet به منظور remove جوش مربوط به تیوب به تیوب شیت شروع گردید. این عملیات می بایست با دقت بسیار بالایی صورت بگیرد .
در مرحله دوم با عنوان ((کشیدن تیوب های معیوب با دستگاه Tube Puller)) عملیات ادامه یافت.واحد مبدل شاپ سرویسهای تعمیراتی به منظور تجهیز کارگاه ،خرید دستگاه تیوب پولر را در دستور کار خود قرار داد و خرید دستگاه کارگاهی و پرتابل انجام  شد و دستگاه مذکور از برند wicksteed خریداری گردید. 
مهندس قاسمی در ادامه افزود: با توجه به سایز بندی تیوب های مبدل ،تمامی Accessories دستگاه برای تیوب های 1/2تا 1/4 1 اینچ تهیه شد که تقریبا" تمامی مبدل های مجتمع را شامل می شود. دستگاه مذکور نیوماتیک بوده و با فشار هوا ،نیروی هیدرولیک 30 نیوتنی به منظور کشیدن تیوب از تیوب شیت را تامین می کند و وجود هوای یوتیلیتی در سطح مجتمع ،این خود یکی از مزیت های دستگاه مذکور می باشد. 
مسئول مبدل شاپ و ولو شاپ شرکت پتروشیمی جم در خصوص نحوه کار دستگاه تیوب پولر تصریح کرد: پس از تامین هوای آن و استارت دستگاه، آماده بهره برداری می باشد  با آچار بادی ابتدا mandrel (مفتول توپر سخت دارای رزوه ) با توجه به مشخصات فنی تیوب مبدل (شامل سایز تیوب و Bwg آن )را با تیوب درگیر کرده و سپس با Gun دستگاه اقدام به کشیدن Mandrel کردیم که این خود باعث کشیدن تیوب درگیر می گردد. 
عباس قاسمی در ادامه افزود: این عملیات برای تمامی 355 تیوب مبدل با موفقیت انجام شد، که طی این عملیات می بایست به کرات Gun دستگاه کاملا" تمیزکاری و سرویس  می شد که این بسیار زمانبر بود و این مرحله از کار، مهم ترین بخش از Retube مبدل می باشد که تقریبا" یک ماه به طول انجامید. 
مهندس قاسمی با توضیح مرحله سوم تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD با عنوان ((مرحله تمیزکاری و سایزینگ سوراخ های تیوب شیت و نیز اصلاح Baffle)) خاطر نشان کرد: براساس استاندارد Tema برای مبدل های با تیوب یک اینچ ،می بایست قطر سوراخ داخلی تیوب شیت 25.7 میلیمتر باشد لذا بعد از اینکه تیوب های مبدل 3041 با دستگاه تیوب پولر از تیوب شیت جدا شد تمامی سوراخهای تیوب شیت اندازه گیری و گاها" تعدادی سوراخها اصلاح گردید .
وی افزود: اهمیت این موضوع به این دلیل می باشد که اگر قطر داخلی سوراخها براساس استاندارد نباشد بدیهی است عملیات expand با مشکل جدی مواجه خواهد شد این عملیات یک هفته به طول انجامید 
مسئول مبدل شاپ و ولو شاپ شرکت پتروشیمی جم در ادامه مرحله چهارم را با عنوان(( نصب تیوب های نو)) مطرح کرد و گفت: در این بخش تیوب های نو خریداری شده با متریال ASTM A179 کربن استیل در موقعیت خود در تیوب شیت قرار گرفت، که برای جای گذاری تیوب ها در تیوب شیت با طراحی قطعه ای گوه شکل به عنوان Guide عملیات به خوبی انجام شد.
مهندس قاسمی در ادامه گفت: با توجه به تلرانس کم سوراخهای بافل ها و تیوب شیت، عملیات جا زدن تیوب اگر با دقت خاصی صورت نگیرد به بافل ها و یا خود تیوب آسیب جدی وارد خواهد شد که این مشکل با استفاده از Guide براحتی برطرف گردید.
وی افزود: مرحله پنجم(( Expand تیوب های مبدل)) نام دارد که بعد از جازدن تیوب های جدید ،expand آنها بر اساس tools مخصوص انجام  شد با توجه به مشخصات تیوب های مبدل مذکور ( 1 inch ,bwg 12) و نیز ضخامت تیوب شیت ،Tools استاندارد آن تهیه و عملیات Expand انجام گردید. 
عباس قاسمی در ادامه یادآور شد: حساسیت این مرحله بدین منظور می باشد که اگر مقدار expand تیوب ها بر اساس استاندارد انجام نگردد(کمتر از آن) مشکلی که محتمل می باشد آب بندی تیوب و تیوب شیت به خوبی نخواهد بود و نیز اگر بیش از استاندارد  expand صورت بگیرد ضخامت تیوب کم خواهد شد که هر دو مورد قابل قبول نخواهد بود .
مهندس قاسمی در ادامه خاطر نشان کرد: بطور متوسط برای این مهم بعد از 200 تیوب ،ابزار کار مستعمل و می بایست تعویض گردد که با دقت اپراتورهای مبدل شاب بعد از انجام expand 710 تیوب، هیچ گونه خرابی در ابزار و تجهیزات مشاهده نشد . با ابزار میکرومتر سایز داخل تیوب را قبل و بعد از expand اندازه گیری و با استاندارد چک می شد که خوشبختانه هیچ گونه ایرادی در انجام کار مشاهده نشد.
 وی در ادامه گفت:  بعد از عملیات expand ،جوشکاری تیوب ها با دقت خاصی انجام شد لازم به توضیح است ضخامت جوش  می بایست 1/5میلیمتر باشد که این مهم انجام شد با توجه به اعوجاج قطعات طی عملیات جوش ، جوشکاری در نقاط پراکنده از تیوب شیت و به صورت رندوم صورت گرفت. 
مسئول مبدل شاپ و ولو شاپ شرکت پتروشیمی جم مرحله هفتم را ((سایزینگ تیوب ها در تیوب شیت)) عنوان کرد و در ادامه تصریح کرد: با توجه به نقشه مبدل ،طول تیوب ها 6 متر می باشد با توجه به اینکه بعضی از تیوب ها دارای طول بیشتری بوده ،عملیات سایزینگ با دستگاه بورینگ در کارگاه تراشکاری صورت گرفت و بر اساس استاندارد Tema بیرون زدگی تیوب از تیوب شیت 3 میلیمتر در این نوع مبدل ها بوده که این مهم انجام شد که البته برای این کار ،ابزار مخصوصی وجود دارد که با پیگیری های واحد محترم تدارکات خریداری و در اختیار این امور قرار گرفت (Tube end facer ).
مهندس قاسمی در ادامه گفت: سایر تیوب ها با tools مخصوص و به بهترین شکل ممکن انجام شد بعد از ساعت کردن مبدل، مشخص گردید که  face مبدل تقریبا" 2 میلیمتر به صورت بیضی می باشد که با دستگاه بورینگ اصلاح شد. 
عباس قاسمی در ادامه توضیحات خود در خصوص تعمیرات اساسی مبدل 3041 واحد HD در مرحله هشتم که (( تست مبدل )) نام دارد گفت: بعد از سایزینگ، تست PT توسط پرسنل بازرسی انجام شد که ایرادی در جوش مشاهده نشد سپس  هیدروتست مبدل انجام که خوشبختانه مورد تایید قرار گرفت. 
مهندس قاسمی با تشریح مرحله نهایی گفت: به دلیل خوردگی شدید سیال در ورودی به تیوب شیت با هماهنگی واحد بازرسی فنی می بایست پوشش دهی مناسبی صورت گیرد که برای این مهم چسب belzona1341 توصیه شد که پس از دریافت آن از واحد تدارکات با دقت کافی و با ضخامت 500 میکرون صورت گرفت. 
۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۲۲
روابط عمومی جم |
تعداد بازدید : ۲,۸۷۰
کد خبر : ۱,۲۹۵
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید