اخبار

تاکید وزیر نفت بر تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست پتروشیمی

<strong>تاکید وزیر نفت بر تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست پتروشیمی
وزیر نفت در آیین گشایش نمایشگاه:
ارزش کنونی محصولات پتروشیمی بیش از ۱۶ میلیارد دلار است

بیژن زنگنه امروز (یکشنبه، ۳۱ شهریورماه) در آیین گشایش رسمی سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و قدردانی از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه ایران پلاست به ابتکار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ۸۱ آغاز شده است.

وزیر نفت ارزش کنونی محصولات پتروشیمی را بیش از ۱۶ میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: تولید اتان در سال ۹۲، ۴.۲ میلیون تن و ۷.۳ میلیون تن در سال ۹۷ بوده است که این رقم به ۱۶ میلیون تن در سال ۱۴۰۰ می‌رسد. وی با اشاره به اینکه جهش دوم صنعت پتروشیمی از سال ۹۲ آغاز می‌شود و تا پایان سال ۱۴۰۰ پایان می‌یابد، گفت: با تحقق این جهش، تولید این صنعت به بیش از ۲۵ میلیارد دلار با قیمت پایه سال ۹۲ می‌رسد و ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به بیش از ۱۰۰ میلیون تن می رسد. زنگنه تصریح کرد: ۱۵ طرح پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است و ۲۷ طرح جدید نیز تا پایان سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود. وزیر نفت با بیان اینکه جهش سوم پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۴ محقق می‌شود، گفت: در این جهش ایجاد تنوع خوراک، محصولات، تولید پروپیلن و متنوع سازی زنجیره پایین دست بسیار مورد تأکید وزارت نفت و مناسبترین خوراک استفاده از گاز طبیعی است. وی هدف جهش سوم صنعت پتروشیمی را تا پایان سال ۱۴۰۴ تحقق ظرفیت تولید بیش از ۱۳۰ میلیون تنی به ارزش ۳۷ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مصرف هیدروکربورهای مختلف واحدهای پتروشیمی حدودا معادل ۱.۵ میلیون بشکه است.

وزیر نفت با بیان اینکه پرهیز از خام فروشی از برنامه‌های اصلی وزارت نفت است و این جهش‌ها بیانگر آن است، ادامه داد: هنگامی که تولید یک میلیارد دلاری به بالای ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد این خود یک جهش بزرگ است و این راه تداوم خواهد داشت. زنگنه با اشاره به اینکه وزارت نفت هم اکنون ۵ میلیارد دلار خوراک به واحدهای پایین دست پتروشیمی می‌دهد، اظهار کرد: شرکت‌های بالادست پتروشیمی به دلیل مسائل تحریم، تمایل زیادی به فروش محصولات خود به صورت نقدی در داخل کشور دارند. وزیر نفت ادامه داد: پالایشگاه های کشور نیز حدود ۵ میلیارد دلار در سال گذشته خوراک به واحدهای پایین دست ارائه کرده‌اند که ۲ میلیارد دلار آن به واحدهای پتروشیمی اختصاص یافته است.

زنگنه با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در شرایط کنونی کشور در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد، تصریح کرد: این صنعت بالاترین نقش را در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات محصولات به چرخه اقتصادی کشور نسبت به واحدهای دیگر دارد. وزیر نفت با بیان اینکه می‌توان از توانمندی استارت آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و شرکت‌های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی به‌ویژه در بهبود تولید صنایع پایین دست استفاده کنیم، اظهار کرد: وزارت نفت برنامه مفصلی در این زمینه دارد که امسال آغازگر آن هستیم.

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۷:۲۷
تعداد بازدید : ۶,۴۹۸
کد خبر : ۱,۶۰۷
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید