اخبار

در بخش اول گفتگو با معاون مالی شرکت پتروشیمی جم مطرح شد

<strong>در بخش اول گفتگو با معاون مالی شرکت پتروشیمی جم مطرح شد

افزایش سرمایه «جم» در سال 99

در سال 98 همه رکوردها را زدیم

 به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم و به نقل از هفته نامه اطلاعات بورس محسن بازارنوی معاون مالی پتروشیمی جم در تاریخ 7 تیر 99 در پاسخ به سوالاتی از جمله نرخ خوراک پتروشیمی جم در سال99، نرخ محصولات شرکت و درخصوص فعالیت های پتروشیمی جم گفت:

1- با وجود آنکه شرکت پتروشیمی جم شرایط خوبی دارد اما قیمت سهام آن در بازار همپای سایر شرکت ها رشد نکرده است؛ دلیل آن را توضیح دهید.
سهم پتروشیمی سال گذشته در 97/12/29 ، حدود 1700 تومان بود در حالی که امروز 4500 تومان است. سهم با توجه به شرایط بازار و شاخص رشد داشته است. در سال گذشته افزایش سرمایه داشتیم که منجر به افزایش تعداد سهام و پایین آمدن قیمت شد. خبر خوش ما برای سهامداران، ‌خبر افزایش سرمایه در سال 99 از محل مطالبات و آورده های نقدی است که بعد از مجمع و تقسیم سود صورت می گیرد.
سرمایه گذاریی هایی در سال های قبل صورت گرفته، از جمله پروژه( ABS/Rubber  ) که بازگشت پولی نداشته و تقریبا 300 میلیون یورو برای این پروژه هزینه شده که به دلیل به بهره برداری نرسیدن پروژه، بازدهی نداشته و این مسئله بر ROA و ROI (بازده دارایی و بازده سرمایه گذاری) به دلیل آنکه میزان سرمایه گذاری افزایش یافته اما میزان سودآوری از محل این سرمایه گذاری به مدار تولید و فروش باز نگشته، تاثیر گذاشته است.
پروژه ABS/Rubber ، در پایان امسال یا اوایل سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید و به پیش بینی ما در 100 درصد ظرفیت بالغ بر 400 میلیون دلار به درآمد حاصل از فروش اضافه می شود که بر سود و زیان و قیمت سهام اثرگذار خواهد بود، در نتیجه شاهد رشد بهتری برای قیمت سهام خواهیم بود.
بسیاری از افرای که سهم پتروشیمی جم را می خرند، آن را نگهداری می کنند زیرا شرکت پتروشیمی جم و سهام آن بسیار ارزنده است و همین مسئله باعث می شود تا سهم در بازار دچار معامله دائم نمی شود زیرا سهم شرکت، بنیادی است و بیشتر شرکت های حقوقی سهام را خریداری و نگهداری می کنند. برخی ما را با مارون و آریا ساسول مقایسه می کنند اما تفاوت ما با مارون این است که مارون صرفا مصرف خوراک گاز اتان دارد اما شرکت پتروشیمی جم مصرف اتان و خوراک مایع دارد که نرخ خرید خوراک مایع تا پایان سال گذشته نسبت به اتان بالاتر بود و همین مسئله موجب می شد تا بخشی از قیمت تمام شده با توجه به نوع ترکیب کوره ها بالاتر رود. (پتروشیمی جم سه کوره با مصرف خوراک مایع، سه کوره با مصرف گاز اتان و سه کوره هم با مصرف دوگانه و یک کوره بصورت رزرو دارد)

2- میانگین نرخ فروش ارز در سامانه نیما در سال جاری چقدر بوده و مبنای محاسبه نرخ خوراک به چه صورت است؟
متوسط نرخ ارز برای شرکت پتروشیمی جم، از ابتدای سال 99 تاکنون 14.400 تومان بوده در حالی که این نرخ در اسفند ماه 12.600تومان بوده و حدود 14 درصد افزایش یافته، در بودجه اولیه ای که اواخر دی ماه اطلاع رسانی شد نرخ ارز 13.200 تومان پیش بینی شده بود و در حال حاضر ارز را حدود 10 درصد، بهتر از پیش بینی خود می فروشیم.
همین ارز مبنای خرید خوراک مصرفی است. خوراک شرکت را از شرکت های مستقر در سایت عسلویه خریداری می کنیم. بخشی از آن گاز اتان است که از شرکت های پارس جنوبی و پتروشیمی پارس تهیه می کنیم و بخشی از آن هم خوراک مایع است که از شرکت هایی مانند شرکت پتروشیمی نوری، پتروشیمی پارس و مروارید که به همین منظور ایجاد شده اند، تهیه می شود. در نهایت، اگر نرخ ارز کاهش یا افزایش داشته باشد بر روی قیمت تمام شده خوراک نیز اثرگذار است.


3- نرخ خوراک پتروشیمی جم در سال 99 چقدر است؟
نرخ خوراک شرکت بر اساس فرمول تهیه می شود. سعی داریم فرمول های خود را با فرمول های جهانی تطبیق دهیم که تابع آن باشد. برای مثال برای اتیلن، میانگین 3 منطقه را ارزیابی می کنیم و منهای کرایه حمل می کنیم، مقداری از آن را به شرکت های مستقر در سایت می فروشیم و مقداری را هم به صنایع پایین دستی ها می دهیم.
نرخ خوراکی که ما تهیه می کنیم همانند برش سبک،‌ رافینت،LPG و بوتان برای هر کدام متفاوت است. اتان بر اساس فرمول های جهانی معامله می شود. البته در رابطه با اتان، کف 220 دلار برای ما در نظر گرفته شده و پاشنه‌آشیل شرکت های مصرف کننده اتان است زیرا تمام محصولات و خوراک ما با قیمت های جهانی خرید و فروش می شود اما فقط اتان است که نسبت به قیمت های جهانی به شرکت های مصرف کننده اتان در حال حاضر گران تر فروخته می شود. که انشاا... در آینده نزدیک شاهد تعدیل بخشی از آن باشیم.

4- آیا کرونا اثرات کاهنده فروش را بویژه در صادرات داشته است یا خیر و این اثرات در نرخ بوده یا مقدار فروش یا هر دو؟
کرونا از اواخر بهمن ماه در کشور شروع شد و کسی فکرش را نمی کرد تا این حد گسترده شود. برخی کشورها اقدام به تعطیلی شرکت ها کردند اما ما به عنوان پیشتازان صنعت تولید و صنعت، عسلویه را تعطیل نکردیم، نه تنها ما بلکه دیگر شرکت های عسلویه نیز تعطیل نشدند و با مراقبت های ویژه و کنترل های داخلی به فعالیت خود ادامه دادند،. در انبارهای ما حجم زیادی از کالا وجود داشت که در اولین مزایده آنها را فروختیم. طبق آمار و اطلاعات اکنون از نظر مقداری و به صورت عمده کاهشی نسبت به سال های قبل نداشتیم اما قیمت ها اثر خود را گذاشته اند. نفت کاهش قیمت شدیدی داشت و به تبع آن تمام محصولات پایین دستی تحت تاثیر این مسئله قرار گرفتند که البته بخشی از آن جبران شده و فروش محصولات با وجود کاهش عمده به روال سابق برگشته است.

5- ریزش قیمت نفت چه تاثیری بر قیمت محصولات داشته است و پیش بینی شما از روند قیمت نفت و نرخ محصولات در سال جاری چیست؟ پیش بینی روند قیمت نفت در شرایط فعلی کار دشواری است زیرا متغیرها بسیار زیاد دارد. علاوه بر مسائل اقتصادی، مسایل سیاسی و اجتماعی نیز تعیین کننده قیمت نفت هستند. بنابراین پیش بینی قیمت نفت پیچیده است. همانطور که بعید بود فروش نفت به منفی برسد. اما در شرایط فعلی و با تفاهم صورت گرفته بین اوپک و شرکت های تولیدکننده می توانند نفت را در دامنه 30 الی 40 دلار به ازاء هر بشکه نگه دارند.
از آنجایی که ما بر مبنای نفتا و گاز اتان محصولات شرکت را قیمت گذاری می کنیم، نفتا کاهش خوبی داشت و به تبع آن قیمت مواد خوراک مصرفی ما نیز کاهش یافت و بعد از افزایش قیمت نفت، نفتا نیز افزایش یافت و محصولات پلیمری که در بازار داخلی و صادراتی هستند به همان نسبت افزایش یافتند و معمولا بین کاهش و افزایش قیمت نفت تا کاهش و افزایش محصولات پتروشیمی 2 الی 3 ماه فاصله وجود دارد.

6- آیا برنامه ای برای افزایش تولید در سال جاری یا سال آینده دارید؟
شرکت پتروشیمی جم در سال 98 تمام رکوردها و ظرفیت های خود را زده است. از شرکتی که ظرفیتش 306 هزار تن است و 320 هزار تن هم در سال 98 در همان واحد تولید کرده، انتظار حفظ تولید در همان سطح می رود ما رکورد خود را زده ایم و نهایت بتوانیم 320 هزار تن را به 325 الی 330 هزار تن تبدیل کنیم. جهش زمانی رخ می دهد که یک پروژه ای را شروع کرده باشیم و در سال 98 یا 99 بتوانیم از آن بهره برداری کنیم. و ما خوشبختانه در سال های گذشته پروژه ABS/Rubber را شروع کرده ایم و امیدواریم در بهمن ماه یا اسفندماه به بهره برداری برسد و اگر محقق شود، می توانیم در سال 1399 و یا در سال 1400 شاهد جهش میزان تولید و اضافه کردن یک آیتم جدید به زنجیره تکمیلی پتروشیمی جم باشیم.

7- فکر می کنید از نظر مقداری با رشد فروش در سال 99 همراه شوید؟
در سال 98 حدود 450 هزار تن صادر کردیم و پیش بینی ما برای سال 99 معادل 410 هزار تن است. از این مقدار 40 هزار تن کم کردیم اما سعی کردیم صادرات با ارزش افزوده بیشتری داشته باشیم. مثلا سعی می شود محصول پایپ شرکت که در دو دسته نچرال و بلک تولید می شود که شرکت ما نچرال آن را تولید می کند و در بازار داخل برای مصرف لوله سازی استفاده می شود و قیمت آن نسبت به برخی محصولات ما متفاوت است را تولید کنیم. امسال به دلیل اینکه ارزش افزوده گرید پایپ نسبت به سایر گریدهای 52518 تولیدی بالاتر بود، بنابراین تصمیم گرفتیم تولید و فروش را به کالاهای با ارزش افزوده بیشتر اختصاص دهیم. در نتیجه امکان دارد میزانی از تناژ شرکت نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند اما با توجه به قیمت هایی که در شرایط بین المللی وجود دارد، اگر بتوانیم محصول را با قیمت خوبی بفروشیم تا اگر مقدار فروش شرکت کاهش پیدا کرد حداقل بتوانیم به همان میزان ارز سال گذشته را وارد کشور کنیم.
ادامه دارد...۲۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۷
تعداد بازدید : ۹۵۷
کد خبر : ۱,۷۳۴
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید