اخبار

در بخش دوم گفتگو با معاون مالی شرکت پتروشیمی جم مطرح شد

<strong>  در بخش دوم گفتگو با معاون مالی شرکت پتروشیمی جم مطرح شد
8- فروش شرکت در 6 ماه نخست سال 98 بیش از دو برابر مدت مشابه سال 97 بوده است، مبلغ فروش کل سال 98 چقدر است و برآورد شما برای 6ماه نخست سال جاری چیست؟
در شرکت اصلی، پتروشیمی جم یک شرکت تولیدی است که زیرمجموعه آن چندین شرکت فرعی وجود دارد. یکی از شرکت های فرعی تولیدکننده پلی پروپیلن جم است. در شرکت اصلی در سال 98 درآمد کل شرکت به 13 هزار و 500 میلیارد تومان رسید و شرکت پ.پ (پلی پروپیلن جم) 3 هزار میلیارد تومان فروش داشته که اگر به آن اضافه کنیم، فروش تلفیقی ما در سال 98 می شود 16هزار و 500 میلیارد تومان. در صورت های مالی تلفیقی این عدد کوچک تر است آن هم به علت معامله ای که بین شرکت پتروشیمی جم و جم پیلن می شود و در حساب های تلفیقی برگردانده می شود.
در اصل 13 هزار و 500 میلیارد تومان جم فروخته و 3 هزار میلیارد تومان هم جم پیلن که جمعا 16 هزار و 500 میلیارد تومان می شود. این برآورد برای سال 99 با اطلاعاتی که دی ماه 98 تهیه شده، جم 16 هزار و 500 میلیارد تومان و جم پیلن همان 3 هزار و پانصد میلیارد تومان است که تقریبا 20 هزار میلیارد تومان می شود. البته زمانی که ما اطلاعات را تهیه کردیم قیمت فروش محصولات را برای صادراتی 730 دلار در نظر گرفتیم در حالی که هم اکنون 630 دلار شده است اما هنوز برای اظهارنظر قطعی سال 99 زود است.

9- صادرات شرکت در سال جاری را با توجه به کرونا و سایر شرایط تحریمی چگونه ارزیابی می کنید؟
صادرات در دو ماه اول طبق برنامه انجام شد و تا پایان سال نیز طبق برنامه پیش خواهیم رفت. شرایط حمل و نقلی ما کمی سخت تر شده اما در مزایده ای که چندی پیش در بازار چین داشتیم خوشبختانه متقاضی خوبی وجود داشت و شرکت های بسیاری شرکت کردند که قیمت های خوبی هم دادند.‌ بخشی از تحقیقاتی که انجام دادیم اگر عملیاتی شود تقاضای مصرف مواد اولیه، خصوصا یک سری از محصولات پتروشیمی جم بالاتر می رود به دلیل نیاز شرکت ها خصوصا چین به محصولات پکیجی، بخشی از محصولات ما برای تولید لباس برای استفاده در دوران کرونا استفاده می شود که تولید آن در چین افزایش داشته است و در دو ماه اول 115 هزار تن صادرات از نظر مقداری داشتیم که نسبت به سال قبل بیشتر بوده است.
دو خط پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی شرکت حدود 620 هزار تن محصول تولید می کنند که 270 هزار آن برای مصرف داخلی است و 320 هزار تن هم به علاوه 100 هزار تن بوتادین و در نهایت 420 هزار تن کل صادراتی است که شرکت می تواند داشته باشد.
10- نرخ محصولات شرکت در مدت اخیر که قیمت نفت با کاهش همراه شده چقدر متاثر شده است؟
طبق پیش بینی های دی ماه سال 98 برای 99، به دلیل اینکه متوسط نرخ فروش هر تن در سال 97 حدود 940 دلار بود و این عدد برای سال 98 به 850 تا 900 دلار در هر تن رسید با اینکه در بودجه سال 99، 730 دلار برای فروش هرتن از محصولات پیش بینی کرده بودیم، اما طبق پیش بینی این عدد در حال حاضر در محدوده 600 تا 650 دلار به ازاء هر تن می باشد.

11- نرخ اتیلن در 6 ماه نخست 98 تقریبا 51 درصد بیشتر از مدت مشابه سال 97 بوده است. پیش بینی شما برای 6 ماه نخست 99 با توجه به شرایط موجود چیست؟
اتیلن نیز تابع قیمت نفتا و LPG است. اتیلن در منطقه شمال غرب و شرق آسیا افزایش پیدا کرده اما این نرخ در اروپا هنوز پایین است. در حال حاضر قیمت های اتیلن نسبت به قیمت های ابتدای سال رشد داشته است. ابتدای سال اتیلن به کف قیمت 250 دلار به ازاء هر تن هم رسید.

12- نرخ پروپیلن نیز در 6 ماه نخست 98 نسبت به 97 با 61 درصد رشد همراه بوده است. آیا پیش بینی می کنید در 6 ماه 99 نیز روند افزایش نرخ ادامه دار باشد؟
پروپیلن در این مدت قیمت های خوبی داشته و روند رو به رشدی طی کرده به طبع آن، ما هم تولید و فروش خوبی از این محصول از طریق شرکت جم پیلن به دست آوردیم و با توجه به اینکه قیمت خوراک پایین آمده بود مصرف اتان را کاهش دادیم و مصرف خوراک مایع را افزایش دادیم. میزان تولید پروپیلن افزایش پیدا کرد و به شرکت پروپیلن جم فروختیم.
قیمت محصولات پلی اتیلن در حال حاضر ا در محدوده 750 دلار به ازاء هر تن است. پروپیلن محصول خوبی دارد و تمام آن صرف مصرف داخل می شود.

13- مشکلات شرکت برای صادرات چیست و چه راهبردی را در پیش گرفته اید؟
در شرایط تحریمی و بعد از کرونا بحث لجستیک دریایی یکی از مباحث مهم شرکت پتروشیمی جم در زمینه دریایی است،. در مسیر زمینی نیز به علت کرونا به مشکل خوردیم. در گذشته برای حمل محصولات از بندر عسلویه به کشور ترکیه و از طریق حمل زمینی به ازاء هر تن حدود 70 دلار پرداخت می کردیم که این رقم در مسیر ریلی به ازاء هر تن به 100 دلار تغییر پیدا کرده است. مشکل عمده ما محصول بوتادین است که ماده اصلی ABS/Rubber است و اگر شرکت پاد جم (تولید کننده ABS و 100 درصد متعلق به شرکت پتروشیمی جم می باشد) راه اندازی شود و 50 هزار تن از این محصول را مصرف کند. شرکت دیگر نیازی به صادرات ندارد. بوتادین ماده اولیه لاستیک است که کشور باید برای تامین نیاز، ارز تخصیص دهد تا این محصول وارد شود.
متاسفانه در حال حاضر قیمت بوتادین بسیار کاهش داشته و خالص برگشتی ما از فروش بوتادین به ازاء هر تن حدود 100 دلار است در حالی که به ازاء هر تن 250 دلار هزینه حمل کشتی می شود. شرایط اجاره کشتی سخت است و به دلیل اینکه کشتی ها برای ورود به بنادر کشور باید مشکلاتی را متحمل شوند بنابراین خواستار هزینه بیشتر هستند.
در حال حاضر تمرکز ما بر این است که چه روشی را اتخاذ کنیم تا زیان کمتری را متحمل شویم. به طور مثال برای بوتادین ما 100 دلار هزینه ثابت داریم. از طرفی برخی کشتی ها را به دلیل شرایط کشور از شرکت نفتکش (وابسته به مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری) اجاره کردیم تا هر زمان خواستیم در رفت و آمد باشند و بتوانیم برنامه ریزی تولید را انجام دهیم. با یکی دو شرکت در بخش خصوصی نیز قرارداد اجاره کشتی بسته ایم.

14- رابطه و تعامل شرکت پتروشیمی جم با دیگر شرکت ها (تعامل بین مجتمعی) چطور است؟
بخش عمده ای از شرکت های عسلویه مستقیما با شرکت پتروشیمی جم در تعامل هستند اما اختلافاتی از سنوات گذشته بین شرکت ها وجود دارد و به منظور حل مشکلات، کمیته بین مجتمعی را برای پیگیری و حل اختلافات ایجاد کردیم.
تقریبا تمام اختلافات موجود بین پتروشیمی جم و بقیه شرکت ها را مشخص کردیم، با برخی شرکت ها به تفاهم رسیدیم. با برخی به اختلاف خوردیم و به داوری کشیده شد. تقریبا پرونده یا سر فصل حسابی با شرکت ها نداریم. مشکل عمده ما با یکی از شرکت های پتروشیمی بود که به تفاهم رسیدیم، و بخشی از حساب و کتاب های ما با چند تای دیگر از شرکت های پتروشیمی به داوری کشیده شد.

تقریبا تمام مسائل عمده شرکت را با داوری و رسیدگی هایی که انجام شده به سرانجام رساندیم و انشاالله بتوانیم امسال مجمع شرکت را زودتر از سال های گذشته برگزار کنیم.۲۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۰۲
روابط عمومی شرکت پتروشیمی جم |
تعداد بازدید : ۷۹۸
کد خبر : ۱,۷۳۵
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید