اخبار

پتروشیمی جم در لیست شرکت‌های برتر نوآور ایرانی قرار گرفت

پتروشیمی جم در لیست شرکت‌های برتر نوآور ایرانی قرار گرفت
پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با ارائه دو محصول نوآورانه " باز طراحی و جایگزینی تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفین" و " طراحی و توسعه گرید پلی اتیلن سبک خطی LL 235F6 " گواهینامه و لوح زرین جشنواره را کسب کرد. ​

 

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی روز چهار شنبه 13 اسفند به همت پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف با حضور مدعوینی از معاونت علمی ریاست جمهوری، اساتید دانشگاه، متخصصان حوزه نوآوری و مدیران ارشد شرکت‌های نوآور سال ۱۳۹9 برگزار شد.

در این مراسم پس از ارزیابی مبتنی برمدل، 200 محصول جدید از شرکت‌های مختلف شناسایی شدند که جمعاً ۲۲ محصول از 20 شرکت موفق شدند «گواهینامه و لوح زرین جشنواره» را کسب نمایند. دراین میان، پتروشیمی جم با ارائه دو محصول نوآورانه " بازطراحی و جایگزینی تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفین " و " طراحی و توسعه گرید پلی اتیلن سبک خطی LL 235F6" به عنوان کاندیداهای اصلی برای انتخاب نوآوری محصول برتر ایرانی در گروه نفت، گاز و پتروشیمی معرفی شد.

جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی با هدف توسعه اقتصاد ملی و حمایت از نوآوری‌های داخلی، قصد دارد ضمن شناسایی، ارزیابی حوزه‌های مختلف پژوهش، تولید، فروش، معرفی و تبلیغات در خصوص محصولات جدید و نوآورانه، به تعیین برترین‌های نوآوری در داخل شرکتها بپردازد و بدین صورت زمینه معرفی و تقدیر از تلاشگران صنعت و کسب و کار را فراهم آورد.

شایان ذکر است: طراحی و توسعه گرید فیلم با کاربری تولید فیلم‌های سه لایه و چند لایه، FFS، فیلم‌های عریض کشاورزی و؛ که با همت متخصصان و پژوهشگران پتروشیمی جم در سالهای اخیر تولید آزمایشی آغاز شد، از اواسط سال 1398 تولید انبوه گرید LL 235F6 همچون سایر محصولات پلیمری مجتمع در حال انجام است.

از اهداف اجرای این طرح می‌توان به توسعه سبد محصولات پتروشیمی جم، افزایش سود آوری، تأمین نیاز داخلی کشور و افزایش صادرات محصولات پلیمری اشاره کرد. این محصول با دارا بودن خواصی همچون استحکام مذاب بالا، دانسیته پایین، مقاومت پارگی مطلوب و امتزاج پذیری مناسب قابل رقابت با محصولات مشابه داخلی و خارجی است؛ که با طراحی و توسعه این محصول، از واردات محصولات مشابه خارجی به کشور جلوگیری شده است.

شایان ذکر است پس از گذشت زمان کوتاه از تولید انبوه گرید LL 235F6 و روانه شدن به بازار با اقبال خوب مشتریان روبرو شد. از این محصول در سال 98 حدود 7500 تن تولید شد و میزان سودآوری حاصل از فروش آن در بازار داخلی بیش از 226 میلیارد ریال بوده است. همچنین در سال 99 نیز تولید 35000 تن از این محصول در برنامه تولید مجتمع قرار داشته و تاکنون بیش از 5000 تن از این گرید به ارزش 966 میلیارد ریال صادر شده و انتظار می‌رود با افزایش تولید این محصول در سال آینده حجم صادرات آن نیز افزایش یابد. این محصول دارای گواهینامه ثبت علامت و ثبت اختراع از مرکز مالکیت معنوی کشور است.

از دیگر طرح‌های ارائه‌شده در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، " بازطراحی و جایگزینی تیپ برنرهای کوره گازی 101 واحد الفین " است که باهمت کارشناسان فنی و تولید، متخصصین و پژوهشگران پتروشیمی جم طی دو پروژه انجام شد. این طرح حاصل 30 ماه تلاش مستمر است که با انجام مطالعات و امکان‌سنجی فنی به کمک فرایند شبیه‌سازی کامپیوتری، تیپ برنرهای جدید طراحی و جایگزین تیپ برنرهای قبلی دریکی از کوره‌های گازی الفین شد که پس از یک دوره آزمایشی نتایج مثبتی را در برداشت.

این طرح که به‌طور رسمی از 5 دی‌ماه سال 1398 پیاده‌سازی شد مجموعاً بالغ‌بر 600 هزار یورو سود حاصله را به ارمغان آورد.

از دستاوردهای مهم این طرح کاهش مصرف سوخت کوره در اثر جایگزینی تیپ برنرهای طراحی‌شده، کاهش مقدار انتشار گازهای آلاینده است که این مهم مهر تائیدی بر اهتمام و توجه مجتمع پتروشیمی جم بر بهبود شاخص‌های زیست‌محیطی منطقه است.

 

 

 

 

پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی2
پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی3
 
 

 


پتروشیمی جم در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۰۰
روابط عمومی پتروشیمی جم |
تعداد بازدید : ۵۷۱
کد خبر : ۱,۸۱۴
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید