اخبار

پنجمین مانور پتروشیمی جم در سال 1400 / انتقال مصدوم گرمازده از ارتفاع

پنجمین مانور پتروشیمی جم در سال 1400 / انتقال مصدوم گرمازده از ارتفاع
مانور امداد و نجات انتقال مصدوم گرمازده با استفاده از ابزار امداد و نجات از ارتفاع (Rope Access)، به منظور آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری و برآورده‌سازی الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS، برگزار شد.

پنجمین مانور پتروشیمی جم در سال 1400، حادثه فرضی امداد و نجات مصدوم گرمازده از موقعیت بالای مخزن BN-5001 واقع در طبقه چهارم اکستروژن واحد HDPE (پلی‌اتیلن سنگین) با هدف ارزیابی نقاط قوت و ضعف عملیات انتقال مصدوم با استفاده از ابزار امداد و نجات از ارتفاع بود.

در این عملیات یکی از پرسنل تعمیرات که مشغول فعالیت در موقعیت فیلتر FT-5001 بخش اکستروژن در طبقه چهارم واحد HD بوده دچار گرمازدگی می‌شود که موضوع سریعاً به اتاق کنترل بهره‌برداری و آتش‌نشانی اعلام می‌شود. اعزام تیم امداد و نجات و سپس استقرار تیم بهداری و حضور امدادگران در محل حادثه و اقدامات لازم جهت انتقال تجهیزات امدادی حمل مصدوم و وسایل مورد نیاز ایجاد کارگاه، پرسنل ایمنی با بررسی محل حادثه بررسی کردند حادثه به وقوع پیوسته، علاوه بر مصدومیت ابعاد دیگری چون نشتی و حریق داشته یا خیر؟

بعد از فیکس نمودن مصدوم در برانکارد و با کارگاه ایجاد شده مصدوم به وسیله ابزارهای امداد و نجات (RopeTension) از بالای مخرن BN-5001 به پایین انتقال داده شده و سپس با آمبولانس به درمانگاه مجتمع منتقل می‌شود، تا تحت مراقبت‌های پزشکی ویژه قرار گیرند.

پس از برگزاری مانور نشست بررسی و ارزیابی فاکتورهای مختلف چون نحوه اعلام و اعزام تیم آتش‌نشانی و آیتم‌های سرعت عمل نفرات آتش‌نشانی در پوشیدن لباس یا مدت زمان خروج خودرو از ایستگاه و نحوه اعلام کنترل آتش‌نشانی به اعضاء ستاد فرماندهی حادثه یا مدیریت بحران؛ نحوه تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و اجرا شامل وجود طرح‌های استراتژیک، اجرایی و تاکتیکی ویژه در خصوص هر یک از انواع حوادث مختلف از قبیل نشتی، آتش سوزی، خروج مواد سمی خطرناک، تخلیه اضطراری ساختمان؛ موضوعات ایمنی شامل شناسایی و ارزیابی شرایط و موقعیت‌های خطرناک مربوط به حادثه، توانایی توقف اضطراری اقدامات و جلوگیری از انجام اقدامات ناایمن، و شناسایی کلیه خطرات و ریسک‌های بالقوه برگزار شد.

همچنین در این نشست "ارزیابی تیم فرماندهی حادثه" از لحاظ مسائلی چون توانایی در اتخاذ تصمیم، شناسایی خطر و انتقال این موارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن و نحوه نظارت کلی بر صحنه عملیات؛ "بهداشت و درمان" شامل نحوه انتخاب مسیر جهت نزدیک شدن به محل وقوع حادثه با توجه به شرایط، نحوه درمان مصدومین در محل حادثه ؛ "حراست، لجستیک و تعمیرات" شامل سرعت عمل گروه حراست در مواجهه با شرایط اضطراری و گروه تعمیرات در مواجهه با شرایط اضطراری و متناسب بودن امکانات و تجهیزات مورد بررسی قرار گرفت.

پس از اجرای عملیات و انجام ارزیابی‌های لازم، فرصت‌های بهبود مانند پشتیبانی مناسب تیم‌های امداد و درمان درگیر در عملیات، لزوم راهکار و وسایل مناسب جهت انتقال افراد گرمازده از ارتفاع مانند موقعیت بالای مخزن BN-50017 - و برگزاری دوره بازآموزی کمک‌های اولیه برای پرسنل آتش نشانی، ارائه فوری اطلاعات مکان و نوع مصدومیت و ارائه اطلاعات به سایر واحدها، برنامه‌ریزی جهت پشتیبانی فعالیت‌های مرتبط به تیم درمانی، تأمین کلیه منابع و تجهیزات مورد نیاز پشتیبانی قبل از وقوع شرایط اضطراری یا برگزاری مانورها و... شناسایی شد.

 

 

 

 

۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۰۰
روابط عمومی پتروشیمی جم |
تعداد بازدید : ۲۹۷
کد خبر : ۱,۸۳۹
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید