اخبار

چهاردهمین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم در 1400

چهاردهمین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم در 1400
به منظور کسب آمادگی‌های لازم در هنگام بروز شرایط اضطراری، و در راستای برآورده‌سازی الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS، چهاردهمین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم با موضوع وقوع نشتی پروپیلن از فلنج لاین ورودی درام D-7001 در طبقه سوم ناحیه Purification واحد LLDPE برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم، هدف از برگزاری این مانور ارزیابی نحوه اقدامات کنترلی بهره‌برداری واحد، ارزیابی نحوه تعامل بهره‌برداری واحد با دیگر واحدهای درگیر در مانور، و ارزیابی و بررسی نقاط قوت و ضعف عملیات کنترل نشتی تیم آتش‌نشانی بوده است.

یکی از پرسنل بهره‌برداری که در موقعیت 7001D- مشغول فعالیت‌های نظارتی بوده، متوجه نشتی پروپیلن از فلنج لاین ورودی  7001D- شده و طی تماس با بی‌سیم، اتاق کنترل بهره‌برداری را از وقوع این حادثه مطلع می‌سازد. پرسنل بهره‌برداری نیز بلافاصله طی تماس، اتاق کنترل آتش‌نشانی را از وقوع این حادثه مطلع می‌سازد، سپس اقدامات لازم جهت کنترل مسیرهای ورودی و خروجی  7001D- توسط نیروهای بهره‌برداری صورت می‌گیرد.

در ادامه سرپرست شیفت بهره‌برداری جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط اضطراری به وجود آمده به محل حادثه مراجعه می‌نماید. ایستگاه آتش‌نشانی بلافاصله پس از اطلاع از نشتی، تیم اطفاء حریق را به محل حادثه اعزام نموده و طی تماس با بهداری، تقاضای اعزام آمبولانس به محل حادثه کرده و سپس اطلاع به کشیک ارشد مجتمع، ایمنی واحد، حراست و افسر لجستیک را به انجام می‌رساند.

از جمله نقاط قوت مانور واحد PE سرعت عمل خوب پرسنل بهره‌برداری، ایمنی و آتش‌نشانی در مواجهه با شرایط اضطراری، استفاده مناسب و کامل نیروهای آتش‌نشانی از تجهیزات استحفاظی، استقرار ستاد فرماندهی در مکان مناسب، سرعت عمل و جدیت مناسب واحد حراست در کنترل عبور و مرور، دسترسی آسان به مدارک فرآیندی از قبیل P&ID، استفاده از Fire Kit توسط نفرات بهره‌برداری و تعمیرات در زمان آچارکشی و اطلاع‌رسانی مناسب توسط سرپرست شیفت واحد به کشیک ارشد تعمیرات بود.

گفتنی است میزان نشتی، با اقدامات کنترلی بهره‌برداری، ایمنی، آتش‌نشانی و تعمیرات قابل مهار می‌باشد. امور HSE نیز در طول انجام مانور، فرآیند ارزیابی و نظارت بر حسن اجرای مانور را بر عهده داشته و در پایان، نتایج جمع‌بندی شده، فرصت‌های بهبود، پیشنهادات را به صورت گزارش ارزیابی به گروه‌های مرتبط ارائه می‌کند.

۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۹
روابط عمومی پتروشیمی جم |
تعداد بازدید : ۱۵۰
کد خبر : ۱,۸۸۴
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید