اخبار

برگزاری مانور نشتی هیدروکربن در واحد مخازن

برگزاری مانور نشتی هیدروکربن در واحد مخازن
پانزدهمین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم با موضوع وقوع نشتی هیدروکربن از فلنج لاین خروجی پمپ P-955B در واحد مخازن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم، به منظور کسب آمادگی لازم در هنگام بروز شرایط اضطراری، و با هدف برآورده کردن الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS، مانوری با موضوع وقوع نشتی هیدروکربن از فلنج لاین خروجی پمپ P-955B در واحد مخازن پتروشیمی جم برنامه‌ریزی و برگزار شد.

شروع مانور مطابق با سناریوی طراحی شده، با اعلام نشتی از سوی بهره‌برداری حاضر در محل که مشغول فعالیت‌های روزمره بوده، به ایستگاه آتش‌نشانی مشخص می‌گردد، سپس اقدامات کنترلی لازم توسط نیروهای بهره‌برداری صورت گرفته و در ادامه سرپرست شیفت بهره‌برداری جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط اضطراری به وجود آمده به محل حادثه مراجعه می‌کند.

 

در طول برگزاری مانور، حادثه اتفاق افتاده تحت کنترل اعضاء ستاد فرماندهی حادثه است و پس از پایان عملیات، نتایج جمع‌بندی شده را به صورت گزارش ارزیابی به گروه‌های مرتبط ارائه می‌نماید.

 

نقاط قوت مانور واحد مخازن سرعت عمل خوب پرسنل ایمنی، بهره‌برداری، آتش‌نشانی، درمانگاه و حراست در مواجهه با شرایط اضطراری، استفاده مناسب و کامل نیروهای آتش‌نشانی و بهره‌برداری از تجهیزات استحفاظی، دسترسی آسان به مدارک فرآیندی از قبیل P& ID، استقرار تیم فرماندهی در مکان مناسب با توجه به موقعیت نشتی، آماده به کار بودن تجهیزات فیکس آتش‌نشانی مستقر در واحد، بررسی مناسب شرایط حادثه (size up) توسط فرمانده عملیات امداد و نجات در برخورد با حادثه، انتقال اطلاعات فرآیندی دقیق و کامل توسط مسئول عملیات واحد به فرمانده حادثه، استفاده از Fire Kit توسط نفرات بهره‌برداری در زمان ایزولاسیون بوده است.

 

همچنین در نشست پایانی این مانور پس از انجام ارزیابی‌های مربوط به افسر حراست، افسر لجستیک و تعمیرات، نحوه تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و اجرا، نحوه اعلام و اعزام تیم آتش‌نشانی، بهداشت و درمان، تیم فرماندهی حادثه و موضوعات ایمنی؛ فرصت‌های بهبود شناسایی و پیشنهادات به واحدهای مختلف درگیر در مانور ارائه گردید.

۱۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۰۹
تعداد بازدید : ۱۴۱
کد خبر : ۱,۸۹۴
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید