اخبار

برگزاری هجدهمین مانور پتروشیمی جم در سال 1400

برگزاری هجدهمین مانور پتروشیمی جم در سال 1400

هجدهمین مانور سالیانه آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری مجتمع پتروشیمی جم با موضوع وقوع نشتی بوتادین از فلنج لاین خروجی P-7020B در واحد آفسایت برگزاری و ارزیابی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم، بر اثر قطع ناگهانی مسیر بوتادین به دلیل بستن EV در اسکله 3، فشار خط بالا رفته و نشتی از فلنج لاین خروجی P-7020B اتفاق میافتد. نفرات سایت بهره برداری با رویت ابر گاز متوجه این مسئله می‌شوند و بلافاصله با اتاق کنترل تماس گرفته و هایدرانت مانیتورهای شرق تانک 7020 را باز می‌کنند. سپس پرسنل اتاق کنترل بهره‌برداری، اتاق کنترل آتش‌نشانی مطلع می‌سازد و مسئول عملیات واحد، کشیک ارشد تعمیرات را در جریان اتفاق حادث شده قرار داده که بر همین اساس تیم‌های واکنش در شرایط اضطراری سریعاً به محل اعزام و اقدامات لازم در جهت کاهش مخاطرات و کنترل شرایط به وضع طبیعی انجام می‌دهند.

 

در پایان ارزیابی‌های افسر حراست، افسر لجستیک و تعمیرات به لحاظ سرعت عمل گروه حراست در مواجهه با شرایط اضطراری، نحوه کنترل ترافیک در سطح مجتمع، وضعیت راهنمایی و هدایت نیروهای عملیاتی و امدادی؛ ارزیابی بهداشت و درمان به لحاظ مدت زمان رسیدن اولین آمبولانس به محل حادثه، توانایی در اتخاذ تصمیم و شناسایی خطر در کوتاه‌ترین زمان ممکن، توانایی انعطاف، تصمیم‌گیری و مقابله با تغییر شرایط و چالش‌های احتمالی؛ ارزیابی تیم فرماندهی حادثه به لحاظ توانایی در اتخاذ تصمیم، شناسایی خطر و انتقال این موارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ارزیابی صحیح از وضعیت تجهیزات و امکانات مورد نیاز، نحوه نظارت کلی بر صحنه عملیات، و میزان انجام مسئولیت‌های مربوط به بررسی، ارزیابی و بازنگری برنامه عملیات انجام شد.

 

همچنین نحوه تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و اجرا به لحاظ مشخص کردن استراتژی، تاکتیک و نحوه اجرا در مقابله با شرایط اضطراری، وضعیت درخواست منابع کمکی برای حمایت از انجام عملیات‌های اجرایی و تاکتیکی؛ ارزیابی نحوه اعلام و اعزام تیم آتش‌نشانی به لحاظ دقت عمل در تکمیل فرم ثبت اطلاعات حوادث یا شرایط اضطراری اعلان شده توسط کنترل آتش‌نشانی، سرعت عمل گروه بهره‌برداری در مواجهه با شرایط اضطراری، وضعیت وسایل ارتباطی و... مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

از نقاط قوت این مانور استفاده مناسب و کامل نیروهای آتش‌نشانی از تجهیزات استحفاظی، دسترسی آسان به مدارک فرآیندی از قبیل P& ID، آماده به کار بودن تجهیزات فیکس آتش‌نشانی مستقر در واحد، استفاده از  Fire Kit توسط نفرات تعمیرات در زمان آچارکشی، در سرویس قرار دادن هایدرانت مانیتور اطراف پمپ P-7020B توسط اپراتور سایت جهت رقیق‌سازی و کنترل نشتی در مراحل اولیه حادثه، و استفاده از Fire Kit توسط نفرات بهره‌برداری در زمان ارزیابی اولیه بود.  

 

در نشست پایانی مانور، فرصت‌های بهبود با تعیین مسئولیت پیگیری اعلام و مستندسازی شده و پیشنهادات برای برگزاری بهتر عملیات آینده مطرح گردید.  

 

۱۰ آبان ۱۴۰۰ ۱۳:۳۱
روابط عمومی پتروشیمی جم |
تعداد بازدید : ۱۴۴
کد خبر : ۱,۹۰۸
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید