اخبار

جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به مصاحبه مهندس بیات

جوابیه انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به مصاحبه مهندس بیات
قیمت خوراک پتروشیمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس را شفاف اعلام کنید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، خبرگزاری فارس در مصاحبه­ ای با جناب آقای بیات عضو هیأت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی، که بعداً با نام "تکذیب خوراک 10 سنتی و دفاع تمام عیار از 13 سنت" در سایت­های مختلف نقل قول گردید به مواردی اشاره کرده است که جای تأمل بیشتری دارد .

  1. در این مصاحبه، جناب آقای مهندس بیات به سهم ناچیز پتروشیمی­های گازی از بورس اوراق بهادار کشور اشاره نموده­اند و این در حالیست که بر اساس گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار برای ماه منتهی به شهریور 1394 که توسط سازمان بورس اوراق بهادار منتشر می­شود گروه محصولات شیمیایی با احتساب سهم 27% از ارزش بازار سرمایه به عنوان بزرگترین گروه شناخته می­شود و از این میان شرکتهای پتروشیمی گازی سهمی معادل 12 درصد کل ارزش بازار را در اختیار دارند . با وجود چنین سهمی از بازار چگونه میتوان ادعا نمود که سهم پتروشیمی های گازی در بازار سرمایه کشور ناچیزی است ؟
  2. جناب آقای مهندس بیات رکود بازار سهام به دلیل افزایش نرخ خوراک گاز پتروشیمی را ادعایی بی اساس دانسته­اند . در همین رابطه اولا در نامه چهار وزیر محترم اقتصاد ، صنعت ، رفاه و دفاع که برآمد نقطه نظرات بدنه کارشناسی چهار وزارتخانه معظم دولت میباشد ، نرخ خوراک پتروشیمی بعنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین عوامل رکود بازار سرمایه در 2 سال گذشته اعلام شده است . ثانیا نگاهی به تغییرات زمانی شاخص بورس و روند تصویب قیمت خوراک پتروشیمی در قانون بودجه 1393 ، بخوبی نشان میدهد که شروع رکود بازار از چه زمانی کلید خورد و نگرانی بازار سرمایه از تصمیمات ناگهانی و غیر منتظره دولت و مجلس نیز دائما بر دامنه این رکود افزود .
  3. به دنبال افزایش قیمت نفت خام و محصولات پتروشیمی، وزارت نفت افزایش قیمت گاز طبیعی خوراک واحدهای پتروشیمی را از ابتدای سال 1393 به یکباره از 3 سنت (بدنبال افزایش ناگهانی و سریع نرخ ارز از 7 سنت به 3 سنت رسیده بود) به 13 سنت به ازاء هر متر مکعب افزایش داد . در آن زمان قیمت نفت خام در سطح 103 دلار در هر بشکه و قیمت فرآورده های اصلی پتروشیمی شامل اوره و متانول نیز به ترتیب در سطح 350 دلار، 400 دلار در هر تن بود. لیکن در زمان تصویب قیمت مزبور به طور ثابت، توجهی به نوسانات قیمت در بازار نگردید و علیرغم نظرات کارشناسان مبنی بر لزوم انعطاف قیمت بر اساس قیمت های بازار، قیمت ثابت به تصویب رسید. جناب آقای بیات، در حال حاضر با کاهش قیمت نفت خام در سطح 50 دلار و کاهش قیمت فرآورده های پتروشیمی اصلی نظیر اوره و متانول به ترتیب در سطح 240 و 230 دلار در هر تن، چگونه می­توان باز هم از قیمت 13 سنتی گاز دفاع نمود؟
  4. جناب آقای مهندس بیات، بر اساس گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در ابتدای سال در اختیار عموم قرار گرفته است، از مجموع 227 میلیارد مترمکعب گاز تولیدی در کشور تنها 17 میلیارد مترمکعب در صنعت ارزش آفرین پتروشیمی مصرف شده است. حال جای سوال است که بهتر نبود به جای از بین بردن مزیت رقابتی این صنعت دربازارهای منطقه­ای، در خصوص جلوگیری از سوزانده شدن گازهای فلر چاره­ای اندیشیده می­شد تا به گزارش بانک جهانی سالانه بیش از 7 میلیارد دلار از سرمایه­های خدادادی خود را از دست ندهیم.
  5. از جناب آقای مهندس بیات که چندین سال سکان هدایت صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار داشته اند استدعا میکنیم که برای یکبار هم که شده بطور شفاف قیمت گاز خوراک صنایع پتروشیمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس را اعلام فرمایند .
  6. در بخشی از این مصاحبه، از قول مدیرعامل محترم سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی آمده است ، که حتی در صورت افزایش قیمت گاز تا سطح 25 سنت نیز، شرکت­ها از حاشیه سود معقولی برخوردار هستند . ایشان بخوبی بر فرآیند تولید متانول در بزرگترین مجتمع تولید متانول دنیا (پتروشیمی زاگرس) اشراف دارند . با احتساب قیمت گاز خوراک 25 سنتی ، تنها هزینه گاز خوراک مصرفی یک تن متانول معادل 225 دلار خواهد بود که با احتساب هزینه های اکسیژن ، یوتیلیتی ، دستمزد ، استهلاک و ...... به بیش از 300 دلار افزایش خواهد یافت . پس چگونه این شرکت میتواند همچنان سودآور باقی بماند ؟ یادمان نرود که وقتی از سودآوری صحبت میکنیم ، میبایستی ارزش واقعی و روز سرمایه گذاریها توجه کنیم نه قیمت دفتری سرمایه گذاریهای انجام شده در ده سال قبل ، چراکه سرمایه گذار جدید با نرخ دلار 700 تومانی سرمایه گذاری نمیکند.
  7. در صورتی که نرخهای 13 و 25 سنتی سودآور هستند پس چرا شاهد سیل حضور سرمایه گذاران خارجی در این صنعت نیستیم . چرا سرمایه گذاران هندی حتی با دریافت گاز 10 سنتی هم حاضر به سرمایه گذاری در بندر چابهار نشدند و پیشنهاد 5 سنت دادند ؟

جناب آقای بیات در حال حاضر، قیمت گاز هنری هاب امریکا 8.5 سنت می­باشد، آیا با شرایط فضای کسب و کار کشور و ریسک­های محتمل سرمایه گذاری در کشور، قیمت گازی 13 سنتی می­­تواند انگیزه لازم را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این صنعت فراهم نماید. جناب آقای بیات از جنابعالی به‌عنوان یکی از مدیران اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی و عضو هیأت مدیره این شرکت، درخواست می‌شود که صنایع پتروشیمی کشور را دریابید تا از این فرصت تاریخی که به سبب رفع تحریم­های بین المللی ظالمانه علیه این صنعت ایجاد شده است، در جهت مصالح ملی حداکثر بهره برداری صورت پذیرد و توان این صنعت بی جهت به منظور حل و فصل مسئله قیمت خوراک آن از دست نرود.

۲۸ مهر ۱۳۹۴ ۱۴:۴۱
http://apic.co/fa/news |
تعداد بازدید : ۱,۴۷۳
کد خبر : ۸۵۷
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید