اخبار

قیمت نفت ایران به مرز ٣٠ دلار رسید

قیمت نفت ایران به مرز ٣٠ دلار رسید
احتمال همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک سبب افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شد، در این میان نفت ایران با بیش از سه دلار افزایش بالاترین رشد قیمت را در میان دیگر انواع نفت خام شاخص به خود اختصاص داد.
به گزارش خبرنگار شانا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به پنجم فوریه (جمعه، ١٦ بهمن ماه) با سه دلار و ٨٣ سنت افزایش به ٢٩ دلار و ٧٥ سنت رسید، میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٢٦ دلار و ٨٩ سنت بوده است.
قیمت نفت خام سنگین ایران نیز با ٤ دلار و ٣٦ سنت افزایش به ٢٧ دلار و ١٩ سنت برای هر بشکه رسید تا بیشترین افزایش را در میان نفت خامهای شاخص به خود اختصاص دهد؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای امسال تاکنون ٢٣ دلار و ٩٧ سنت بوده است.
قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٢٩ دلار و ٢٠سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ٢ دلار و ٣٠ سنت افزایش یافت.
به گزارش اداره امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هربشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا نیز در هفته منتهی به ٥ فوریه با ٥٩ سنت کاهش ، ٣١ دلار و ٢٨ سنت برای هر بشکه معامله شد؛  قیمت نفت دبلیو تی آی تنها نفت شاخصی بوده که در هفته مورد بررسی با کاهش همراه شده است.
قیمت نفت برنت با ٧٦ سنت افزایش به ٣٢ دلار و ٥٥ سنت برای هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت برنت از ابتدای سال تا کنون ٣١ دلار و ١١ سنت برای هر بشکه رسید.
همچنین قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز با سه دلار و ٣٠ و ٣ دلار و ٢٤ سنت افزایش به ترتیب به ٢٧ دلار و ٤٨ سنت و ٢٨ دلار و ١٦ سنت رسید.
به گزارش شانا، در این هفته روند صعودی قیمتهای نفت خام ادامه یافت و قیمت سبد نفت خام اوپک توانست به مرز ٣٠ دلار در بشکه نزدیک شود. در این هفته وزیر نفت ونزوئلا با وزیران نفت روسیه ایران، قطرو عربستان ملاقات کرد. براین اساس، احتمال همکاری کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش تولید، تاثیر مثبتی بر قیمتهای نفت خام داشت و کاهش ارزش دلار نیز توانست به تقویت قیمتهای نفت خام کمک کند.
در این میان احتمال تداوم مازاد عرضه اجازه نداد قیمتهای نفت بیش از این افزایش یابد. بویژه این که ارقام منتشر شده نشان داد ذخیره سازیهای نفت خام در آمریکا به بالاترین سطح خود از سال ١٩٣٠ تاکنون رسیده است.
۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۳۸
شانا |
تعداد بازدید : ۱,۴۸۹
کد خبر : ۹۳۶
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید