واحد پلی اتیلن سنگین

واحد HDPE پتروشیمی جم تحت لیسانس شرکت LYONDELL BASELL و مهندسی اصولی KRUPP UHDE با تولید سالانه 300.000 تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران است. درکنار قابلیت تولید 26 گرید اصلی، این واحد توانایی تولید گریدهای مشکی، زرد، آبی، نارنجی و نرمال را نیز دارد. این ویژگیها در داخل کشور منحصر به پتروشیمی جم و در سطح جهان کم نظیر است.

واحد HDPE شرکت پتروشیمی جم اولین تولیدکننده گرید CRP100 (لوله) مشکی در ایران است.

1 تنوع بالای محصولات با توجه به تنوع گرید های تولیدی

2 ظرفیت بالای تولید

3 امکان تولید گریدهای رنگی و داشتن دو خط اکسترودر و بسته بندی


تنوع محصولات

گرید‌های تولید شده این واحد در گروه‌های زیر طبقه بندی می‌شود:

1 INJECTION MOLDING

2 BLOW MOLDIN

3 STRETCHED TAPE

4 MONOFILAMENT

5 PIPE PE100/PE80) NATURAL/COLOR)

6 FILM


خوراک مصرفی (تن در سال)

نام خوراک میزان مصرف
اتیلن 305000

محصولات تولیدی (تن در سال)

نام محصول میزان تولید
پلی اتیلن سنگین 300000

میزان اتیلن مصرفی برای تولید گریدهای مختلف پلی اتیلن متغیر است.

 
شرح مختصری از فرآیند تولید

این واحد به دو قست عمده پلیمریزاسیون و دانه بندی تقسیم می شود. ابتدا کاتالیست در قسمت آماده سازی کاتالیست تهیه شده و سپس به همراه خوراک (اتیلن، هیدروژن، بوتن) و هگزان (بستر محیط واکنش پلیمریزاسیون) وارد ناحیه پلیمریزاسیون و راکتورها می‌گردد. واکنش پلیمریزاسیون در دو راکتور اول بسته به نوع گرید مد نظر به صورت موازی یا سری شدن راکتورها انجام می‌پذیرد.

گفتنی است در واکنش پلیمریزاسیون خوراک اتیلن به عنوان منومر،کومنومر بوتن-1 جهت تنظیم دانسیته، H2 جهت کنترل جرم ملکولی و یا طول زنجیر پلیمری و TEAL جهت فعال سازی کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرند. پس از راکتورهای اول و دوم جریان سوسپانسیون (ذرات جامد پلیمر معلق در هگزان) خروجی جهت انجام واکنش های نهایی وارد راکتور سوم گردیده که میزان تبدیل در خروجی از این راکتور به میزان تقریبی 99% خواهد رسید. در ادامه هگزان موجود در جریان سوسپانسیون توسط سانتریفیوژها از محصول پودر پلیمر جداسازی شده و جهت استفاده مجدد به ناحیه تقطیر جهت خالص‌سازی ارسال می گردد. پودر خیس (کیک) خروجی از سانتریفوژها جهت انجام خشک سازی به خشک کن بستر سیال(Dryer) ارسال و پس از خروج از آن توسط سیستم انتقال پودر به بخش اکستروژن جهت تبدیل از پودر به دانه ارسال می گردد. در بخش اکستروژن با توجه به کاربرد محصول و پس از اضافه شدن ادتیو های مورد نیاز و اختلاط با آن در میکسرها در نهایت توسط دستگاه اکسترودر پودر تولیدی بخش پلیمر به دانه پلی اتیلن تبدیل می گردد. این بخش با توجه به دارا بودن دو خط اکستروژن مجزا قابلیت تولید گرانولهایی در رنگهای متنوع را داراست.


واحد BD به ناحیه های زیر تقسیم بندی می شود:

با توجه به پروسه مورد نظر و کاتالیست مورد استفاده ، بیش از 23 گرید متفاوت به عنوان محصول در این واحد تولید می شود که در گروه های ذیل طبقه‌بندی می‌گردد:

1 INJECTION MOLDING

2 SMALL BLOW MOLDIN

3 LARGE BLOW MOLDING

4 STRETCHED TAPE

5 MONOFILAMENT

6 CABLE

7 PIPE PE100/PE80 (NATURAL/COLOR)

8 FILM

جهت مشاهده جزئیات بیشتر کتابچه محصولات واحد پلی اتیلن سنگین را مطالعه نمایید .

تمام حقوق این وب سایت برای پتروشیمی جم محفوظ است