تاریخ انتشار: دوشنبه 02 اسفند 1400
برگزاری مانور مشترک سطح یک پتروشیمی جم در واحد مخازن

  برگزاری مانور مشترک سطح یک پتروشیمی جم در واحد مخازن

مانور مشترک سطح یک تکمیلی شرکت پتروشیمی جم، شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد و امور HSE پتروشیمی منطقه پارس در سال 1400 برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم، بیست‌وهفتمین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم با موضوع وقوع آتش‌سوزی (از نوع Jet Fire) مربوط به تانک TK-957 واحد مخازن با همکاری HSE پتروشیمی منطقه پارس برگزار گردید.

هدف از برگزاری این مانور ارزیابی و بررسی نقاط قوت و ضعف عملیات کنترل اطفاء حریق در مخازن، ارزیابی عملکرد تیم پزشکی و کادر درمانی در مواجهه با میزان تلفات و مصدومین حادثه، ارزیابی سطح هماهنگی بین نیروهای HSE منطقه پارس و پتروشیمی جم در هنگام بروز شرایط اضطراری بوده است.

پرسنل بهره‌برداری واحد مخازن در زمان نظارت بر انجام کار بر روی مخزن، متوجه وقوع آتش‌سوزی روی فلنج لاین خروجی LT (Level Transmitter)-40530 (قبل از ولو) TK-957 شده و طی تماس با بی‌سیم، اتاق کنترل بهره‌برداری را از وقوع این حادثه مطلع کرده و آنها نیز بلافاصله به اتاق کنترل اطلاع می‌دهند و سپس اقدامات لازم جهت کنترل مسیرهای ورودی و خروجی مخزن توسط نیروهای بهره‌برداری صورت می‌گیرد.

ایستگاه آتش‌نشانی بلافاصله پس از اطلاع از آتش‌سوزی، تیم اطفاء حریق را به محل حادثه اعزام نموده و به درمانگاه، کشیک ارشد مجتمع، ایمنی واحد، حراست و افسر لجستیک اعلام حادثه می‌کند.

با مشخص شدن اینکه حادثه منجر به مصدومیت دو نفر از پرسنل تعمیرات گشته، تیم عملیات امداد و نجات شروع به انتقال مصدوم به محل ایمن و تحویل آن به تیم درمانی می‌نمایند. عملیات کنترل آتش‌سوزی تا شرایط ایمن ادامه می‌یابد و پس از نرمال شدن شرایط ایمنی، فرمانده حادثه دستور پایان مانور را صادر و از گروه‌های عملیاتی می‌خواهد به کارهای روزمره مراجعت نمایند.

گفتنی است بررسی مناسب شرایط حادثه، سرعت عمل خوب پرسنل ایمنی و آتش‌نشانی، درمانگاه، حراست، بهره‌برداری، تعمیرات و خدمات اداری در مواجهه با شرایط اضطراری، استفاده مناسب و کامل نیروهای آتش‌نشانی از تجهیزات استحفاظی، هماهنگی مناسب افسر لجستیک با فرماندهی حادثه و اعضاء ستاد فرماندهی حادثه برخی از نقاط قوت این مانور بوده است.

تصاویر
  • برگزاری مانور مشترک سطح یک پتروشیمی جم در واحد مخازن
تمام حقوق این وب سایت برای پتروشیمی جم محفوظ است