تاریخ انتشار: شنبه 06 فروردین 1401
مانور نشتی C4CUT در واحد BD مجتمع پتروشیمی جم

  مانور نشتی C4CUT در واحد BD مجتمع پتروشیمی جم

سی‌امین مانور سالیانه مجتمع پتروشیمی جم با‌ موضوع وقوع نشتی C4CUT از فلنج زیر PSV-6301 تانک TK-6010 واحد بوتادین پتروشیمی جم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم، نشتی به دلیل افزایش فشار می‌افتد و میزان آن، با اقدامات کنترلی بهره‌برداری، ایمنی، آتش‌نشانی و تعمیرات قابل مهار است .  

نفر بهره‌بردار که در محیط مشغول بازدیدهای روزانه بوده، متوجه وقوع نشتی C4CUT تانکTK-6010  شده و اقدامات لازم برای کنترل مسیرهای ورودی تانک توسط نیروهای بهره‌برداری صورت می‌گیرد.

ایستگاه آتش‌نشانی، تیم اطفاء حریق را به محل حادثه اعزام می‌کند و عملیات رقیق‌سازی، تا زمان تحت کنترل درآمدن نشتی و شرایط ایمن ادامه می‌یابد. پس از کنترل کامل نشتی، فرمانده حادثه، از افسر ایمنی جهت بررسی موقعیت و انجام تست گاز، تقاضای اقدام می‌کند. امور HSE نیز در طول انجام مانور، ارزیابی و نظارت بر اجرای مانور را بر عهده داشته و در پایان، نتایج را به گروه‌های مرتبط گزارش می‌نماید.  

از جمله اهداف مانور ارزیابی نحوه اقدامات کنترلی بهره‌برداری واحد و آتش‌نشانی بوده و در نشست پایانی پیشنهادات؛ فرصت‌های بهبود؛ چک لیست ارزیابی افسر حراست، افسر لجستیک و تعمیرات؛ بهداشت و درمان؛ تیم فرماندهی حادثه؛ موضوعات ایمنی؛ تصمیمات استراتژیک، تاکتیکی و اجرا؛ نحوه اعلام و اعزام تیم آتش‌نشانی و... مورد بررسی قرار گرفت .

برخی از نقاط قوت مانور سرعت عمل خوب پرسنل بهره‌برداری، ایمنی و آتش‌نشانی در مواجهه با شرایط اضطراری، استفاده مناسب و کامل از تجهیزات استحفاظی؛ پشتیبانی تیم آتش‌نشانی از نیروهای بخش عملیات بهره‌برداری و تعمیرات جهت ایزولاسیون و بستن ولوها؛ عملیات تاکتیکی و اجرایی مناسب؛ انتقال اطلاعات فرآیندی دقیق و کامل توسط مسئول عملیات واحد؛ کنترل عملیات توسط سرپرست شیفت بهره‌برداری به لحاظ فرآیندی و نحوه اجرای مناسب روش‌های تاکتیکی است.

 گفتنی است واحد بوتادین پتروشیمی جم تحت لیسانس BASF آلمان و مهندسی اصولی شرکت LURGI، با ظرفیت تولید 115,000 تن در سال از نظر تولید، درجه خلوص و کیفیت محصول یک واحد نمونه در سطح کشور و جزء واحدهای بسیار با ارزش پتروشیمی جم است.

تصاویر
  • مانور نشتی C4CUT در واحد BD مجتمع پتروشیمی جم
تمام حقوق این وب سایت برای پتروشیمی جم محفوظ است