تاریخ انتشار: جمعه 25 تیر 1400
برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم

  برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی جم، هدف این مانور، ارزیابی نحوه اقدامات کنترلی بهره‌برداری واحد و تعامل با دیگر واحدهای درگیر در مانور بوده که با اعلام نشتی از سوی بهره‌برداری حاضر در محل به ایستگاه آتش‌نشانی آغاز می‌شود.

در مانور آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری واحد بوتن-1، با وقوع نشتی از منهول بالای تاور T-501، خروج بوتن-1 و تبخیر، ابری از بخار در محل تشکیل می‌شود. نشتی از این مسیر به دلیل استهلاک و یا عوامل دیگر، اتفاق می‌افت که با وقوع نشتی از محل مذکور، پرسنل اتاق کنترل بلافاصله طی تماس با ایستگاه آتش‌نشانی، اطلاع‌رسانی و تقاضای کمک می‌کنند.

امور HSE در طول انجام مانور، فرآیند ارزیابی و نظارت بر حسن اجرای مانور را بر عهده داشته و در پایان، نتایج جمع‌بندی شده را به صورت گزارش ارزیابی به گروه‌های مرتبط ارائه می‌کند.

مطابق این گزارشات ارزیابی افسر حراست، افسر لجستیک و تعمیرات به لحاظ میزان هماهنگی کشیک ارشد تعمیرات با مسئول عملیات واحد و اعضاء ستاد فرماندهی حادثه، آشنایی پرسنل تعمیرات به وظایف و نحوه عملکرد، جدیت واحد تعمیرات در امور محوله، و نحوه استقرار و سازماندهی نفرات و تجهیزاتتعمیرات) و فاکتورهای ارزیابی تیم فرماندهی حادثه به لحاظ وضعیت برقراری ارتباطات درون و برون سیستمی، بسیار خوب ارزیابی شد.

همچنین ارزیابی موضوعات ایمنی با توجه به فاکتورهایی همچون پایش کلیه شرایط، فعالیت‌ها و عملیات‌ها از سوی افسر ایمنی حادثه و تعیین اینکه آیا این موارد مطابق با معیارهای تعریف شده در سیستم مدیریت ریسک واحد آتش‌نشانی است و همچنین شناسایی کلیه خطرات و ریسک‌های بالقوه و ارزیابی نحوه اعلام و اعزام تیم آتش‌نشانی خوب اعلام شد.

از جمله نقاط قوت این مانور سرعت عمل خوب پرسنل بهره‌برداری، ایمنی و آتش‌نشانی در مواجهه با شرایط اضطراری، استفاده مناسب و کامل نیروهای آتش‌نشانی از تجهیزات استحفاظی، حضور سریع کشیک ارشد مجتمع در محل حادثه، انتخاب مکان مناسب جهت تشکیل ستاد فرماندهی به منظور نظارت کلی بر صحنه عملیات، آشنایی کامل با تجهیز توسط مسئول تعمیرات واحد، تسلط لازم جهت انجام کار به طور دقیق و مناسب توسط مسئول تعمیرات واحد و استفاده از Fire Kit توسط نفرات تعمیرات در زمان آچارکشی بوده است.

گفتنی است واحد بوتن-1 با ظرفیت 100,000 تن در سال به عنوان بزرگترین واحد تولید بوتن در کشور علاوه بر تأمین نیاز واحدهای پایین دستی مجتمع قابلیت تأمین نیاز سایر شرکت‌های پلی‌الفینی کشور را دارا بوده و همچنین بخش عمده تولید این واحد، جهت صادرات به کشورهای مصرف‌کننده در نظر گرفته شده است.

تصاویر
  • برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم
  • برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم
  • برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم
  • برگزاری مانور وقوع نشتی بوتن-1 در مجتمع پتروشیمی جم
تمام حقوق این وب سایت برای پتروشیمی جم محفوظ است